روزهای پایانی خردادماه دوست دارید نسیم خنک کوهستان را تجربه کنید؟ نظرتان راجع به ناصرالدین شاه قاجار چیست؟ در تاریخ که زیاد راجع به او نوشته‌اند، اما می‌خواهید جایی بجز کاخ گلستان و شمس‌العماره او را تجربه کنید، بد‌نیست یکی از روزهای پایانی بهار یا تابستان، ساز فرمان را به سمت شهرستانک کوک کنید.

بهترین راه برای رسیدن به شهرستانک شهر کرج است و جاده چالوس؛ هنگامی که دل به جاده چالوس می‌سپارید، بعد از آسارا و ماهان و قبل از گچسر و ولایت‌رود یک تابلوی کوچک شما را به سمت شهرستانک دعوت می‌کند. هرچند‌ راه دیگری نیز برای رسیدن به شهرستانک وجود دارد که گذر از دل تاریخ است، اما ابتدا بگذارید از همین راه برویم!

مسیر سفر ناصرالدین شاه به شهرستانک، جاده‌ای بوده است که از منظریه کنونی آغاز و از زیر قله‌توچال رد می شده و در نهایت به شهرستانک می‌رسیده است. ناصرالدین شاه این مسیر را با درشکه طی می‌کرده است و عرض جاده در تمام طول مسیر به اندازه‌ای بوده که قابلیت عبور کالسکه را داشته است

روزنه‌ای به سوی تاریخ

ناصرالدین شاه قاجار در تاریخ به خیلی چیزها معروف بوده است، به سلطنت طولانی‌اش، فساد در دربار و وطنفروشی با قراردادهای استعماری بابیگانگان. خوب است بدانید این شاه قاجاری به طبیعت هم علاقه زیادی داشته است، این پیامی است که باقی‌مانده کاخ ییلاقی او در شهرستانک ـ که البته اکنون به ویرانه‌ای تبدیل شده است ـ‌ به مسافران و مخاطبان منتقل می‌کند.

مسیر سفر ناصرالدین شاه به شهرستانک، جاده‌ای بوده است که از منظریه کنونی آغاز و از زیر قله‌توچال رد می شده و در نهایت به شهرستانک می‌رسیده است. ناصرالدین شاه این مسیر را با درشکه طی می‌کرده است و عرض جاده در تمام طول مسیر به اندازه‌ای بوده که قابلیت عبور کالسکه را داشته است.

طول این جاده 15کیلومتر بوده ولی در تاریخ نقل است که ناصرالدین شاه، این مسیر را با تفریح و تفنن طی می‌کرده است و گاه پشت‌سر گذاشتن این مسیر 15 کیلومتری تا چند روز نیز به درازا می‌کشیده است. به همین ناصرالدین شاه دستور داد که در سال 1878 میلادی کاخی برای استراحت او بنا شود و این کاخ را معماری به نام آقا محمدابراهیم خان ساخت. هرچند که این کاخ ناصری هم‌اکنون به ویرانه‌ای تبدیل شده است. حتی ارسی‌های این کاخ سلطنتی امروز در تسخیر موریانه‌ها قرار دارد و تاکنون عملیاتی برای مرمت آن انجام نشده است.

جاذبه های گردشگری چالوس

کاخی شبیه کاروانسرا

کاخ در دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است. حیات بیرونی به شکل مستطیلی طراحی شده و ورودی به شکل نیم دایره در تراز اول قرار گرفته است. عمارت بیرونی در ابعاد 12 در 24 متر در دو طبقه ساخته شده بود که در حال حاضر طبقه دوم تخریب شده. در ظلع شمال غربی و در مرز میان اندرونی و بیرونی حمام خصوصی شاه قرار دارد. کاخ شهرستانک 19 اتاق در دو جبهه شمالی و شرقی دارد که در گذشته عملکرد خدماتی داشته اند.

بخش اندرونی این کاخ شامل دو حیاط در دو تراز متفاوت است. حیاط شمالی یا تحتانی با ابعاد 18 در 24 متر مسکن خدمه بوده و حیاط جنوبی با ابعاد 26 در 40 متر برای سکونت حرم شاهی ساخته شده است. اندرونی از لحظ ساختمانی شبیه کاروانسرا است و این شباهت در حیاط جنوبی بیشتر است.

دیدنی های چالوس

چشمه گل گیله

یکی دیگر از جاذبه‌های شهرستانک، چشمه گل گیله است. به شما اطمینان می‌دهم حتی اگر در گرم‌ترین و آفتابی‌ترین روز مرداد هم خود را پای این چشمه برسانید، شاید در دل خود تردید کنید که چند دقیقه‌ای پای در آب خنک آن بگذارید و اجازه دهید کمی سرمای آن پایتان را سوزن سوزن کند، اما این پیشنهادی متفاوت است که می‌تواند تجربه‌ای متفاوت برایتان در پی داشته باشد.

برای رسیدن به چشمه گل گیله دو مسیر وجود دارد؛ مسیری آسان که به مدد تکنولوژی و شکافتن کوه و احداث جاده حاصل شده است. این مسیر که مسیری ماشین‌رو است، تقریبا تا فاصله 5 دقیقه‌ای چشمه کشیده شده است.

مسیر دیگر، مسیری است که حدود یک ساعت راهپیمایی دارد. مسیر دوم برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان و حتی خانواده‌هایی که از حداقل آمادگی جسمانی برخوردار هستند، مسیر سختی نیست؛ فقط کافیست اندکی با طمانینه حرکت کنند، یک ساعت دل به کوهستان بسپارند و امان بدهند که صدای رود و آسمان آبی و ابر سپید خستگی را از تن آنها به در کند.

گل گیله آبی گوارا دارد، بسیاری معتقدند آب گل گیله خواص درمانی نیز دارد و به همین دلیل گل گیله علاقه‌مندان زیادی دارد؛ علاقه‌مندانی که در کنار این چشمه گوارا می‌توانند طبیعت و تاریخ و ییلاق و... همه را با هم داشته باشند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، معماری ایران، دوره اسلامی/ نوشته محمد یوسف کیانی


گردآوری ایران شناسی آکاایران