با وجود مرگ 12 گربه‌سان باغ وحش ارم، مشمشه هنوز هم سلامت انسان و حیوان را تهدید می کند؛ بیماری مهلکی که درست از روز مرگ ببر اهدایی روسیه سر زبان ها افتاد تا انتقال آن به حیوانات دیگر باغ وحش و حتی انسان ها، اصلی ترین دغدغه این روزهای محیط زیست کشور باشد.


.

ارم در سوم اردیبهشت ماه سال جاری میزبان دو ببر سیبری شد تا پس از نیم قرن از انقراض ببرهای مازندران، خاطره آنان در زیستگاه میانکاله زنده شود. اما ببر نر آموری هرگز به میانکاله نرسید و با خوردن گوشت الاغ آلوده به مشمشه در باغ وحش جان باخت اما مرگ، تنها ببر روسی را به کام خود نکشید. بعد از این ببر، دو شیرباغ وحش هم بر اثر ابتلا به مشمشه جان باختند تا مسئولان باغ وحش هشت شیر دیگر باغ وحش را به گلوله ببندند تا شاید قصه تلخ مشمشه خاتمه پیدا کند.

«سیدمحسن دستور» رئیس سازمان دامپزشکی در این باره می‌گوید: «در حال حاضر هدف سازمان دامپزشکی جلوگیری از انتقال بیماری «مشمشه» به انسان‌هاست. اما خوشبختانه تاکنون مشکلی برای انسان‌ها یا حیوانات شهری مانند گربه و سگ گزارش نشده ‌و هدف سازمان دامپزشکی هم درشرایط کنونی جلوگیری از انتقال این بیماری به انسان‌هاست.»

باغ وحش ارم

دستور با بیان اینکه باغ‌وحش ارم زیرنظر سازمان دامپزشکی نبوده می‌گوید: «از زمانی که به سازمان دامپزشکی اعلام کردند که ببر تلف شده نمونه‌ها به آزمایشگاه های داخلی و خارجی ارسال شد و پس از تایید بیماری مشمشه، برای جلوگیری از انتقال به انسان‌ها اقداماتی انجام شد.»

اسماعیل کهرم، کارشناس حیات وحش در این باره می گوید: «بیماری مشمشه یک بیماری باکتریای است و از طریق سم‌داران و مصرف گوشت آنها به گوشتخواران و گربه سانان منتقل می شود. ضمن اینکه خود سم‌داران نیز ناقل این بیماری هستند. این بیماری می تواند به انسان منتقل شود و به همین دلیل لازم است که باغ وحش ارم تا مدتی تعطیل شود.»

او با اشاره به این که این بیماری سلامت بازدیدکنندگان باغ وحش ارم را تهدید می‌کند، می گوید: «این بیماری به دو طریق بروز پیدا می کند و علائم آن به صورت تاول‌هایی روی پوست و یا عفونی شدن دستگاه تنفسی و درگیر کردن حلق و ریه از حیوان به انسان و از انسان به بقیه منتقل می شود.»

بخش گردشگری


برگرفته از: chn، تهران امروز


گردآوری ایران شناسی آکاایران