نَرجه یکی از شهرهای استان قزوین ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان تاکستان قرار دارد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۵٫۱۱۸ نفر بوده است

شهر کوچک نرجه در جنوب غربی استان قزوین و در کیلومتر ۵ جاده تاکستان- همدان قرار دارد.

طبق مصوبه دی ماه 1383 وزارت کشور این مکان به لحاظ وسعت و کثرت جمعیت از روستا به شهر نرجه ارتقا یافت و مهندس عبدالرحیم فتحی از نیمه دوم سال ۱۳۸۴ به عنوان نخستین شهردار نرجه منصوب شد . وی پس از یکسال و نیم فعالیت در پست خود با رای استیضاح شورای اسلامی شهر از کار برکنار شد . پس از وی مهندس علی طاهرخانی از اردیبهشت 1386 به عنوان دومین شهردار نرجه منصوب شد.

در لغتنامه دهخدا درباره نرجه پیش از شهر شدن آمده: "قصبه ای است از دهستان دودانگه بخش ضیاآباد شهرستان قزوین ، در 18هزارگزی مشرق ضیاآباد در جلگه معتدل هوائی واقع است و 2339 تن سکنه دارد. آبش از رودخانه خررود، محصولش غلات و کشمش و بادام و گردو، شغل اهالی زراعت است.

دکتر سعید گنجوی که مسئولیت تیم باستانشناسی از تپه نرگه را به عهده داشته است در مورد قدمت تاریخی نرجه می‌گوید: تپه نرگه بزرگ‌ترین تپه باستانی منطقه تاکستان قزوین با طول 220 و عرض 180 متر و ارتفاع 61/22 متر از سطح زمین های اطراف است و این تپه در داخل دشت هموار تاکستان قرار گرفته و اطراف آنرا باغات انگور و زمین های کشاورزی فرا گرفته است.


منبع:ویکیپدیا