غار شیر آباد گرگان

اگر گذارتان به استان گلستان و گرگان بیفتد، ساکنان شرق گرگان غار طبیعی پر راز و رمزی را به شما معرفی می کنند ...

که معتقدند محل زندگی دیو سپید شاهنامه است. غاری که اگرچه غارنوردان آن را به نام محل قرارگیری اش، شیرآباد، می شناسند، اما هنوز هم بین اهالی گرگان با نام «دیو سفید» شناخته می شود که تاریکی مطلق و انعکاس صدای حرکت آب در غار هم این افسانه قدیمی را دامن می زند.

غار شیرآباد یک غار طبیعی است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است. یک غار آبی و رودخانه ای که طول آن به حدود 235متر می رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گیری شده است. در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود 10-11 درجه سانتیگراد دما دارد. این آب به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می پیوندند.

شما

ساکنان شرق گرگان غار

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده های مختلف در طول مسیر شده است.

غار

آبشارهای شیرآباد

به دلیل شیب های تند رشته کوه های البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ساران، آبشارهای کوچک و بزرگی شکل گرفته که در بین آنها 7آبشار، در محدوده غار شیرآباد در بخش صخره ای قرار گرفته اند که ارتفاع بلندترین آنها به حدود 20متر می رسد.

گرگان

اما آبشار و غار تنها جاذبه شیرآباد نیست. شما بعد از گذشتن از جاده ماشین رو در جنوب شیرآباد، وارد منطقه ای جنگلی خواهید شد که به حاشیه رودخانه ختم می شود. منطقه ای ییلاقی بوده که چند ساعتی می توانید در آن اقامت کنید. این منطقه جنگلی رودخانه ای دارد که در تمام طول مسیر با سنگ های آذرین تیره رنگ در بسترش همراه شما خواهد بود.

آباد

چطور برسیم؟

غار و آبشارهای شیرآباد در 55کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر قرار دارند. یعنی درست جایی در جنوب روستای شیرآباد که از توابع بخش رامیان به شمار می آید. نزدیکترین شهر به غار شیرآباد، شهر خان ببین است و نزدیک ترین روستا به آن، روستای شیر آباد. غار شیرآباد (دیو سپید) از نظر درجه سختی برای غارنوردان، غار ساده ای است که دسترسی به آن ساده بوده و غارنوردی در آن نیاز به ابزارهای حرفه ای ندارد. اما این به معنای آن نیست که می توانید بی گدار به آب بزنید و تنها، یا با یک گروه نابلد راهی این غار شوید. غار دیو سپید هم مثل هر غار دیگری خطرات خودش را دارد و برای بازدید از آن باید با یک تیم باتجربه همراه شد.

شیر

این غار و آبشارهای معروف آن، از روستای شیرآباد کمتر از 20کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آن ها کافیست از مسیر خان ببین به روستای شیر آباد 5 کیلومتر را به سمت جنوب بروید و بعد از روستای شیر آباد 3 کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرویی را پیش بگیرید که در این منطقع خودنمایی می کند. این راه، به سمت آبشارها پیش می رود و غار بعد از آبشار دوم و نرسیده به آبشار سوم واقع شده است. دهانه بزرگ این غار در سمت راست به خوبی مشخص است.