جاده است و جاده که در نگاه تو محو خواهد شد. انگار این مسیر زیر پای مسافران گریزان است. انبوه وهم ‌انگیز درختان، حکایت از اسرار ناگفته ‌ای دارد، رازی سر به مهر‌ که گاهی هم از سر نادانی آتش به این صنع پروردگار در می ‌اندازند. خاطره جنگل ‌سوزی ‌ها را که به یاد دارید! بگذریم...

جالب این که بدانید این روستا نه تنها به دلیل وجود امامزاده ‌هایی که در آن است زیارت نامگذاری شده، بلکه ازهزاران سال پیش این نقطه از بزرگ‌ ترین و معروف ‌ترین عبادت گاه ‌ها و زیارت گاه ‌های ادیان مختلف بوده است که برای زیارت از تمام آسیا به این منطقه می ‌آمدند.

 آثار باقیمانده از شهر سوخته که قدمت آن به هزاران سال پیش می ‌رسد و هم چنین روایت‌های تاریخی، خود دلالت بر این موضوع دارند؛ البته با توجه به اشیای پیدا شده در مناطق مختلف این روستا بویژه در منطقه شربت (شهربت)، و روایاتی که به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل شده، گویای آن است که این روستا بازمانده ‌ای از یک شهر بزرگ است که معلوم نیست چه روزگار و سرنوشتی برایش رقم خورده است. آثار به جای مانده از آن روزگاران هم بر اثر رطوبت و باران و... ازبین رفته‌ اند؛ به‌جز تعدادی که اکنون در موزه گرگان و تهران به نمایش در آمده‌ اند، این هم خود حکایتی دارد.

استان روستای زیارت

کوهستانی بودن منطقه، به زیبایی روستا دو‌ چندان افزوده است. هم چنان که در مسیر پیش می ‌روی گاه محو این همه رنگ و زیبایی خواهی شد‌ که در این اردیبهشت واقعا بوی بهشت می‌ دهد، و گاه چشمانت بر زنی سالخورده که نان محلی می‌ پزد، به امید کرم مسافران، خیره می ‌ماند. راستی سخن از کهنسالی شد، اهالی این روستا نسبت به دیگر نواحی ایران زمین از عمر طولانی ‌تری برخوردارند که خود راز آن را زندگی در طبیعت، هوای سالم و مواد خوراکی طبیعی ذکر می ‌کنند. اینان به نیکی کیمیای زندگی را کشف کرده‌ اند! عمرشان همیشه طولانی و سرافراز باد.

مناظر طبیعی روستای زیارت

در این هنگام که رخسار روستا رخ در رخ مه می ‌کشد، می ‌توان خود را دوباره در آینه بی ‌ریای هوا بازیافت، تو هم گم خواهی شد، اما نه، انگار دوباره خود را بازخواهی یافت. زیباتر از آن، این که‌ درست لا به ‌لای همین هوای خیال انگیز، کودکانی با لباس‌ های رنگی قرمز و آبی، سرک می‌ کشند و مسافران را عمیق نگاه می کنند ؛ کودکانی با چکمه و چشم های سیاه.

آثار تاریخی روستای زیارت

آن هنگام که کمتر از 10 کیلومتر از شهر، پی شادمانی‌ های گمشده خویش راهی شده‌ اید، در می ‌یابید که هر مسافری بی ‌بهانه راهی امامزاده عبدالله می‌شود. این امامزاده حیاطی دارد از جنس خاک و بنایی با نمای آجر. ساختمان نوساز است و هیچ نشانی از معماری قدیم در آن به چشم نمی‌ خورد. کنار همین امامزاده تفرجگاهی است برای سلامتی تن و روان، آبگرم طبیعی در 2 اتاقک کوچک، یکی برای بانوان و دیگری برای آقایان در نظر گرفته شده است. دانشنامه گلستان در مورد نام قدیمی‌ این آبگرم از آن به نام «گرماندو و گرماب» نام برده است. هزینه ورود به این آبگرم تاریخی هم تنها هزار تومان است.

جاذبه های گردشگری روستای زیارت

بافت قدیمی روستای زیارت منحصر به فرد و در دنیا کم نظیر است

علاوه بر این مکان زیارتی، می ‌توان به وجود امامزاده صالح و همچنین امامزاده ‌‌ای در محل باباقنبر سر (کله یزید) و امامزاده ‌ای در مرسنگ (امامزاده علی ‌ابن موسی‌ ابن جعفر) و پیرشیخ اشاره کرد. هنگامی ‌که در محله ‌های شیب‌ دار روستا قدم می ‌زنید مردمانی را می ‌بینید که با هزار امید، این راه سخت را هزاران سال است که پیموده ‌اند و می ‌پیمایند و چنین است که فرهنگ اصیل خود را تا به امروز پاسداری کرده ‌اند. در این محله ‌ها می ‌توانید خانه ‌های قدیمی ‌با معماری اصیل را ببینید که تاحدودی از تعرض مدرن‌ گرایی مصون مانده ‌اند. باوجود این همه زیبایی، خیلی چیزها هم توی ذوق می‌ زند. یکی از آنها سر در آوردن ویلاهای مدرن و گاه بدون هویت معماری در روستا و اطراف آن است و دیگر همین بنگاه ‌های معاملات املاکی که معلوم نیست چه کاره ‌اند؟! در کل بافت جدید اندکی خاطر را آزرده می ‌کند.

دیدنی های روستای زیارت

وجود 2 آبشار در روستا چیزی نیست که بسادگی بتوان از دیدن آنها چشم پوشید و گوش را به صدای شرشرش نسپرد؛ آن هم به هنگامه ‌ای که از هر شاخه و شاخساری آواز پرندگان به گوش جان می ‌رسد و در وسعت خاکی پاک که درختان قامت کشیده، دست نیاز به سوی خالق دراز کرده ‌اند، به راستی می ‌توان نرفت؟!

اما تنها نشانی که مسوولان از سر مسوولیت در این مکان تاریخی بر جای گذاشته ‌اند، تابلویی است در جلوی ورودی امامزاده که معماری تاریخی روستا را با تاسف روایت می‌ کند! آن هم با این ادبیات: «بافت قدیمی روستای زیارت به لحاظ موقعیت قدیمی، طبیعی و معماری آن یکی از زیباترین و بکرترین بافت ‌های بومی ایران است که ویژگی خاص و منحصر به فرد آن در دنیا کم ‌نظیر است؛ مردم ‌ساز و بومی، هماهنگ با اقلیم و سازگار با معیشت روستائیان و در عین حال زیبا و دلنشین، که گویای فرهنگ اصیل و خلاقیت مردمی است که سالیان دراز در این بوم زیسته، آن را تجربه کرده، شناخته و دست به سازندگی زده ‌اند.


روستای زیارت

 متاسفانه ساخت و سازهای بی‌ رویه شهری، ساختار و هویت معماری روستا را مورد هجوم قرار داده است به طوری که بافت اصلی و هویت حقیقی روستا در پشت بناهای زشت بی هویت جدید شهری پنهان شده است، بنیاد مسکن گلستان بخشی از بافت باقیمانده روستا در محدوده مرکزی، محله حمام، بالا محله و محله علاءالدین را بهسازی کرده که طرح آن را معاونت پژوهشی دانشگاه تهران تهیه و اجرای آن توسط بنیاد مسکن گرگان انجام شده است و در تاریخ 26/1/89 افتتاح و مورد بهره ‌برداری قرار گرفت.»

این کل کار انجام شده برای مکانی است که بنا به نوشته تابلو معماریش در جهان بی نظیر است! مکانی که می ‌تواند رونق دهنده اقتصاد و شکوفا کننده فرهنگ باشد؛ اما از این همه تنها قیمت زمینش سر به فلک کشیده است و بس؛ البته زباله ‌های بر‌جای مانده هم جای خود را دارد که ناشایست خاطر طبیعت را مکدر کرده‌ اند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران