روستایی میان جنگلخرداد ماه به روزهای پایانی اش نزدیک می شود و خیلی ها به تکاپوی برنامه ریزی برای سفر افتاده اند. اگر شما هم جزو این گروه هستید و می خواهید چند روزی از فضای شلوغ و سرسخت و پرهیاهوی شهرتان فاصله بگیرید، ما روستای هجیج کرمانشاه را به شما پیشنهاد می کنیم. بهشت کوچکی که در دره ای زیبا و جنگلی انبوه جا خوش کرده است!


 

 

 روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه است که از گردشگرپذیرترین روستاهای کرمانشاه و اورامانات به شمار می رود. برای سفر به این روستا باید به 25 کیلومتری شهرستان پاوه سفر کنید و این روستای کوچک را در دامنه ارتفاعات این شهر ببینید. روستایی که در نگاه اول شکل پلکانی آن توجهتان را جلب خواهد کرد اما بلافاصله جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی این روستا مقابلتان صف می کشند و شما را غافلگیر می کنند.


خواهید


کوه‌های سنگی، مناظرسرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خمی که این روستا دارد، مهم ترین ویژگی های جغرافیایی آن هستند. اما شاید دیدنی تر از این جاذبه ها، خیابان‌های نیم‌دایره این روستا باشند که در کنار ساختمان‌هایی رو به دره و رودخانه فضای مرموز و شگفت انگیزی را به وجود می آورند.


خرداد


در نزدیکی روستا چشمه ای خواهید دید که در هیچ فصلی از سال آب آن کم نمی شود و آب آن به رودخانه سیروان می‌ریزد. این چشمه از دل کوه بیرون می‌آید و یکی از بهترین آب معدنی‌های دنیا شناخته‌ شده است.


شما


بیشتر مردم هجیج از مسلمانان اهل تسنن هستند با این حال زیارتگاه امامزاده سید عبیدالله، فرزند امام موسی کاظم (ع) است یکی از مورد احترام ترین مناطق زیارتی این روستا است. علاوه بر این، در روستای هجیج می توانید بنای خانقاه های قدیمی و چله خانه را ببینید که برای مردم بسیار مقدس هستند. بیشتر این بناها از سنگ و چوب ساخته شده و داخل آن ها با گل پویشیده شده است.مسجد مرکزی روستای هجیج اما نمونه کاملی از معماری کهن ایرانی است که با ستون‌های چوبی و کنده کاری های خودنمایی می کند.


جنگل


اگر گذارتان به روستای هجیج افتاد، حتما سری به ارتفاعات شاهو در این منطقه بزنید که در واقع بخشی از رشته کوه‏های زاگرس به شمار می‏رود و با طبیعت زیبا و بکرش می تواند چندین روز شما را سرگرم کند. به خصوص که در این منطقه گیاهان دارویی مثل گل گاوزبان، ختمی، گون و شنگ و... فراوان است و می توانید آنها را با خود به شهر بیاورید. البته فراموش نکنید که وقت بازگشت حتما از سوغات خوراکی و پوشیدنی این شهر همراه خود بیاورید. کشک، شیر، دوغ، روغن حیوانی و کره از مهم‏ترین فرآورده‏های لبنی این روستا هستند و گلیم، جاجیم و بافته های پوشیدنی مثل گیوه و کت از مهم ترین صنایع دستی مردم هجیج به شمار می روند.


میان