کردستان، با طبیعت شگفت انگیزش مقصدی نیست که گردشگران را دست خالی روانه شهرهایشان کند. سفر به کردستان، همیشه به معنی کشف جاذبه های جدید و لذت های تکرار نشدنی است و این لذت وقتی به روستاهای این استان می رسید، رنگ و بوی ماندگارتری می گیرد.


نقشه روستای ژیوار

روستای ژیوار در منطقه هورامان از شهرستان سروآباد قرار گرفته است. جایی در جنوب کوه‌های کوسالان و در کنار رودخانه سیروان که از جنوب به روستاهای بلبر و سلین می رسد.

موقعیت خاص روستای ژیوار در منطقه باعث شده است که این روستا به یک روستای میان دره‌ای مشهور شود که باغ ها و جنگلهای سرسبز بلوط در حاشیه آن، این روستا را به تفرجگاه خوبی برای گردشگران تبدیل کند.

استان روستای ژیوار

ژیوار با تابستان های گرم و معتدل دارد و زمستان های سردش، فقط می تواند دو فصل ابتدایی سال را میزبان گردشگران باشد. هرچند که کوهنوردان زیادی پاییز و زمستان این روستا و ارتفاعات اطراف آن را ترجیح می دهند.

مناظر طبیعی روستای ژیوار

اما از تمام این جاذبه های بصری گذشته، آب و هوای ژیوار در جذب گردشگر حرف اول را می زند. تا جایی که این روستا از نظر پاکی آب و هوا رتبه سوم کشوری را در اختیار دارد که شاید مهم ترین دلیل آن، صعب العبور بودن روستا و دسترسی دشوار اتومبیل ها به آن است که به بکر ماندن روستا کمک کرده است.

آثار تاریخی روستای ژیوار

اگر گذارتان به ژیوار افتاد، سری هم به باغ های انبوه انار، انگور و انجیر روستاییان این منطقه بزنید و از آنها بخواهید که حداقل یک شب در کنارشان اقامت داشته باشید. مردم مهمان نواز ژیوار، قطعا این درخواست شما را بی پاسخ نمی گذارند و به شما این شانس را می دهند که از نزدیک با سبک زندگی مردم این منطقه آشنا شوید و سر سفره رنگین آنها بنشینید.

جاذبه های گردشگری روستای ژیوار

مسیر رودخانه سیروان در نزدیکی روستا هم یکی دیگر از جاهایی است که برای یک پیاده روی نیمروزی بهترین گزینه شما خواهد بود. اما به جز آن، گزینه های دیگری مثل بازدید از دره دربند در وسط روستا و کوه مشهور، استراحتگاه خنک و زیبای چشمه (چه مه) و مرتفع کوسالان در شمال روستا هم خواهید داشت.

دیدنی های روستای ژیوار


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران