درست مانند هر شهر از شهرهای ایران، مردم کاشان نیز برای مراسم مربوط به ماه محرم و به خصوص عاشورا و تاسوعا علاوه بر مراسم کلی، از یک سری آیین های بومی نیز استفاده می‌کنند. سالیان سال است که مردم کاشان در ظهر عاشورا و همزمان با اوج گرفتن مراسم عزاداری نخل بلند می کنند.

این نخل که به نوعی به خیمه و جهاز شتر امام اشاره دارد بر روی سر و دست مردان کاشانی قرار می‌گیرد و گرد یک محوطه به گردش درمی‌آید. مردم کاشان بلند کردن این خیمه را از واجبات مراسم عاشورا می دانند و بر اساس یک نقل قول قدیمی در سالی که رضا خان پهلوی برپایی تکایا و هیات‌های مذهبی را ممنوع کرده بود، این نخل در ظهر عاشورا خودبخود سه پله از محل استقرارش پایین آمده است.

در این ایام در کاشان سفره حضرت عباس هم پهن می شود. در این سفره ازحاضرین فقط با نان و ماست پذیرایی می شود و مانند همه مراسم دیگر این شهر به مردم گلاب تعارف می شود.

مراسم محرم در کاشان

غذای سنتی روز عاشورا در کاشان گوشت لوبیاب است. این غذا از گوشت گوسفندی و لوبیا سفید تهیه می شود و در آن از رب استفاده نمی شود. این غذا مانند آبگوشت در ظرف های کاسه مانند ریخته می شود و با نان خورده می شود. در شب شام غریبان نیز مردم مانند همه شیعیان دیگر، شمع روشن می‌کنند و دستجمعی به خواندن اشعار و نوحه‌های مذهبی مشغول می شوند.

آیین‌های سنتی شهر نوش‌آباد که در 8 کیلومتری شمال کاشان در دل کویر مرکزی واقع شده از شامگاه هجدهم ذیحجه با مراسم سقاخوانی در مراکز هیات مذهبی آغاز می‌شود. جماعتی عزادار در حسینه‌ها به صورت حلقه‌های عزا گرد هم نشسته و با آهنگی محزون و ریتمی خاص اشعاری بی‌نقاب و بی‌دروغ را در وصف واقعه کربلا قرائت می‌کنند

نوش آباد مهد آیین های عاشورایی

اما کمی دورتر از کاشان، نوش آباد است که زیباترین و پرشورترین مراسم عاشورایی در آن برپا می شود. به طوری که روز یازدهم محرم هزاران نفر از نقاط مختلف کشور و حتی جمعی از گردشگران کشورهای خارجی که طرفدار آیین‌ها و عزاداری سنتی هستند به نوش‌آباد می‌روند.

آیین‌های سنتی شهر نوش‌آباد که در 8 کیلومتری شمال کاشان در دل کویر مرکزی واقع شده از شامگاه هجدهم ذیحجه با مراسم سقاخوانی در مراکز هیات مذهبی آغاز می‌شود. جماعتی عزادار در حسینه‌ها به صورت حلقه‌های عزا گرد هم نشسته و با آهنگی محزون و ریتمی خاص اشعاری بی‌نقاب و بی‌دروغ را در وصف واقعه کربلا قرائت می‌کنند.

عزاداری محرم در کاشان

سقاخوانان در شامگاه 29 ذیحجه با حرکت در کوچه‌ها آغاز ماه محرم را به همگان اعلام می‌کنند. سقاخوانی در روز عاشورا نیز انجام می‌شود. سادات هیات های حسینی با شال‌های سبز بر گردن پیشاپیش هیات سینه‌زنی و به دنبال «کشته‌ها» و علم و «ذوالجناح» به سقاخوانی می‌پردازند.

از جمله آیین‌های مذهبی نوش‌آباد زنگ حیدری است که با اعتقادات مردم این خطه گره خورده است و از تقدسی خاص برخوردار است زنگ حیدری به منبر چوبی هیات حسینی بسته شده است.

خیمه‌کوبی و خیمه‌برداری از دیگر مراسم نوش‌آباد است. عصر روز هشتم محرم کاروانی از اسب و شتر حرکت قافله حسینی در روز دوم محرم به کربلا را بازآفرینی می‌کند که سپاهیان یزید آنها را به سرزمین کربلا رهنمون می‌کنند و آنگاه که کاروان به جایگاه مخصوص خیمه‌ها رسید خیمه‌های منسوب به اهل بیت را برپا می‌کنند .

محرم در کاشان

روز یازدهم محرم حماسه‌ کربلای 61 هجری در آیین سنتی ـ مذهبی خیل عرب تکرار می‌شود. در عصر روز یازدهم محرم در جایگاه خیمه‌ها تعزیه برپا می‌شود فرزند پیامبر شهادت می‌رسد و لشگریان یزید به خیمه‌ها هجوم می‌آورند.

با تازیانه زنان و کودکان را می‌نوازند و با گرزهای آتشین خیمه‌ها را به آتش می‌کشند و سرهای بریده را بر فراز نیزه‌ها آورده و اهل بیت مظلوم حسین(ع) را سوار بر مرکب بی‌جهاز به اسارت می‌برند. جماعتی که سر و روی خود را با پارچه‌هایی مشکی پوشانده‌اند و به همراهی مردان سپید‌پوش.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران