در دل روستایی کم‌جمعیت که چند پیرمرد و تعداد انگشت‌شماری مغازه در آن دیده می‌شود،

با صدای چشمه قناتی که در زمستان و تابستان جاری است، روحی تازه می‌گیری، چند کیلومتر که بیشتر می‌روی، اصفهان را پشت‌سر گذاشته و به یزد نزدیک می‌شوی؛ روستایی در دل کویر سوزان که تو را متحیر می‌کند.

شاید کمتر کسی به آنجا سفر کرده یا اسمش را شنیده باشد. نزدیک جنوب شرقی خور و بیابانک دژی باستانی از خشت و گل در دل کویری که از زیر خاک سر برآورده است و زمانی 2500 نفر را در خود جای می‌داده، واقع شده است؛ قلعه‌ای با 280 اتاق که به قول پیرمردان این روستا تسخیرناپذیر است در زیر تیغ آفتاب کویر دژ بیاضیه بنای خشت و گلی که به دلیل معماری خاص و خندق عمیق احاطه شده در اطرافش، سال‌ها در برابر حمله دشمنان در کنار مردمانش قدعلم کرده است.

شاید جالب باشد که بدانید قلعه بیاضیه امکاناتی مانند مسجد، آسیاب و چاه آب دارد و خندقی دورتادور قلعه را با عرض بیش از 10 متر احاطه کرده. ظاهرا این قلعه در منطقه ای قرار گرفته که در گذشته، زیاد مورد هجوم اشرار بوده است. به همین دلیل، مردم روستاهای اطراف بسیاری از مواقع بیش از یک سال در داخل این قلعه پناه می گرفتند، به گونه ای که محل نگهداری آذوقه، خمره ها و کوزه های قدیمی و اسکان مردم در قلعه کاملا مشخص است و هنوز حفظ می شود.

جاذبه های گردشگری شهرستان خور

 جدای از پله هایی که اتاق ها و حجره ها را به هم وصل می کنند، گذر اصلی این قلعه از طبقه پنجم تا اول با حالت چرخشی و شیب هایی که دارد، به شکل رمپ ساخته شده و هیچ پله ای در آن استفاده نشده است.

قلعه باستانی بیاضیه پنج طبقه دارد و در آن اتاقک‌ها و راهروهای پیچ در پیچی به چشم می خورد. این بنا که اثری باستانی و یادگار دوره ساسانی است این روزها حال و روز خوشی ندارد و مثل خیلی از بناهای دیگر، در حال نابودی است. باروهای آن خراب شده و برج‌هایش نابود؛ در بزرگ چوبی قلعه، اتاق‌های تودر‌تو با کوزه‌های بزرگ و زیبا و پله‌های خشت و گلی که اگر به آن رسیدگی نشود، حتما از بین خواهد رفت.

ظاهرا این قلعه در منطقه ای قرار گرفته که در گذشته، زیاد مورد هجوم اشرار بوده است. به همین دلیل، مردم روستاهای اطراف بسیاری از مواقع بیش از یک سال در داخل این قلعه پناه می گرفتند، به گونه ای که محل نگهداری آذوقه، خمره ها و کوزه های قدیمی و اسکان مردم در قلعه کاملا مشخص است و هنوز حفظ می شود

تمام مردم خور و بیابانک نام قلعه بیاضیه را شنیده‌اند و دلیل معروفیت آن را فتح نشدن توسط راهزنان می‌دانند تا آنجا که در دوران احمدشاه مردم این روستا به قلعه اجدادی خود پناه بردند تا از چشم راهزنان و دزدان در امان باشند و در تمام این دوران، راهزنان نتوانستند این قلعه را تسخیر کنند و باعث شد این قلعه در ذهن مردم منطقه باقی بماند. بازار زرگرها ـ‌ مسجد جامع، حسینیه قدیمی و درخت زیتون هزار ساله، همگی در کنار این قلعه بهترین جاذبه جهانگردی داخلی و خارجی به حساب می‌آید.

به دلیل گسترش مسجد بیاضیه، خندق حفر شده ضلع جنوبی و غربی قلعه از بین رفته است، اما امید می‌رود که با فعال شدن بحث گردشگری مردمان این روستا از طرف مسوولان گردشگری حمایت شوند تا عظیم‌ترین قلعه خشت و گلی که تمدن ایران را در خود جای داده است، به یکی از مراکز مهم گردشگری تبدیل شود.

دیدنی های شهرستان خور

مظهر قنات در‌ کویر

تاریخ قنات در ایران به 2500 سال پیش برمی‌گردد و قدیمی‌ترین قنات ایران در گناباد واقع شده است و شگفت‌انگیزترین قنات ایران در اردستان است، اما بیشترین قنات‌ها در یزد وجود دارد که به آن مظهر تمدن حفر قنات می‌گویند. اما بیاضیه از این تمدن به دور نبوده و مظهر آبادانی و کشاورزی این روستا در گذشته ساختار ماهرانه قنات بیاضیه بوده است.

اتصال دو رشته قنات شور و شیرین به یکدیگر از شگفتی‌های حفر این قنات بوده است و این که حجم آب خروجی از قنات حدود 20 لیتر در ثانیه است که گفته می‌شود در فصول مختلف سال، متفاوت است.

این قنات در دوران گذشته


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران