خیلی‌ها به آن سفیدترین شهر ایران می‌گویند و بعضی‌ها اسمش را شهر فرشته‌ها و شهر رویایی گذاشته‌اند. نه این که فکر کنید در آنجا برفی می‌بارد. نه، «ورزنه» شهری است در 110 کیلومتری جنوب‌شرقی اصفهان و پر از مزارع پنبه، بناهای تاریخی و تپه‌های شنی و ماسه‌ای که به زنان چادر سفیدش معروف است. اگر هوس دیدنش به سرتان زد، می‌توانید بروید اصفهان و از آنجا سفرتان را شروع کنید.

تنها 1000 تومان می‌دهید و 2 ساعت بعد در سفیدترین شهر ایران هستید. ورزنه شهری است که در آن کمتر خبری از رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای و خاکستری هست. در اینجا بیشتر زنان و دختران چادر سفید به سر می‌کنند. فرقی نمی‌کند در خیابان باشد یا یک جای رسمی. هر چند در این روزها هستند کسانی که چادر سیاه را به چادر سفید ترجیح بدهند.

بعضی‌ها می‌گویند به خاطر گرمای کویر است که چادر سفید اینقدر طرفدار دارد و بعضی‌ها آن را به خاطر وجود مزارع پنبه می‌دانند، عده‌ای هم پوشیدن چادر سفید را به خاطر روحانیون زرتشتی می‌دانند که در قدیم در این شهر زندگی می‌کردند.

شهری در کنار زاینده‌رود که با پا گذاشتن به آن دیگر هیاهو و ترافیکی در کار نیست. بیشتر وقت‌ها شهر در سکوت فرو رفته است و هر کس مشغول کسب و کار خودش است، مردها در مزارع یا در مغازه‌های آهنگری و زنان در خانه مشغول قالیبافی، سفره‌بافی یا پنبه‌ریسی.

در ورزنه مزارع پنبه حرف اول را می‌زند، همان طور که موتور در جابه‌جایی آدم‌ها حرف اول را می‌زند. اگر گذرتان به رباط عباسی افتاد، موتورسواران زیادی را می‌بینید که دور هم به انتظار مسافری نشسته‌اند. در اینجا تا چشم کار می‌کند خانه‌های آجری می‌بینید با سقف‌هایی گنبدی‌شکل و درهای کوتاه. هنوز بافت سنتی شهر که از زمان‌های قدیم به جای مانده، تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است.

این روزها روی ریگزارهای ورزنه پاراگلایدرسواری و شترسواری هم طرفداران زیادی دارد. می‌توانید روی تپه‌های ماسه‌ای بایستید و پاراگلایدرسوارانی را ببینید که در آسمان صاف کویر اوج و فرود می‌گیرند یا می‌توانید روی ماسه‌ها راه بروید و در چشم انداز کویر غرق شوید

ورزنه بناهای تاریخی زیاد دارد که یکی از آنها مسجد جامع شهر است، تنها مسجد ورزنه که موقع اذان شلوغ‌ترین نقطه شهر می‌شود. پل قدیمی و آجری شهر هم هست که با ساخته شدن پل جدید رفت و آمد ماشین و موتورها به آن منتقل شده و پل پیر تنها محل عبور عابران پیاده شده است.

آب انبارهای حاج محمد جعفر، مسجد جامع و حاج‌میرزا که زمانی محل ذخیره آب بودند از دیگر دیدنی‌های شهر است. بادگیرهایی که زمانی برای خنک‌کردن خانه‌ها استفاده می‌‌شد و این روزها در ساختمان‌ها تنها جنبه تزئینی پیدا کرده‌اند، آسیاب‌های آبی که برای آرد کردن گندم استفاده می‌شدند، قلعه‌ها و دیوارهایی که در گذشته‌ها، دور شهر کشیده شده بود و حالا فقط چندتایی از آن در اطراف تالاب گاوخونی به جا مانده و جایش را خیابان دایره‌وار دکتر‌بهشتی گرفته است و برج کبوترخانه که بلندترین نقطه شهر محسوب می‌‌شود و از بالایش می‌شود کل شهر را دید، همه چیزهایی است که در کنار چادر سفید زنان از یاد نمی‌رود.

مزارع پنبه

این روزها روی ریگزارهای ورزنه پاراگلایدرسواری و شترسواری هم طرفداران زیادی دارد. می‌توانید روی تپه‌های ماسه‌ای بایستید و پاراگلایدرسوارانی را ببینید که در آسمان صاف کویر اوج و فرود می‌گیرند یا می‌توانید روی ماسه‌ها راه بروید و در چشم انداز کویر غرق شوید.

ورزنه علاوه بر همه اینها تالاب گاوخونی هم دارد. جایی که زاینده‌رود بعد از پشت‌سر گذاشتن سفر 405 کیلومتری‌اش آرام می‌گیرد، فلامینگوها و پرندگان بالایش پرواز می‌کنند و آدم‌ها کنارش می‌ایستند و تماشای غروب آفتاب مسحورشان می‌کند.

مزارع پنبه ایران

شهر ‌سفید ایران ‌‌

ـ از لحاظ زبان‌شناسی، گویش مردم ورزنه و روستاهای اطراف آن شاخه‌ای از زبان پهلوی ساسانی و پارسیک جنوبی است. عده‌ای از مردم ورزنه نیز بر این باور‌ند که زبان آنان ریشه زردشتی دارد، چرا که بسیاری از واژه‌های متداول قدیمی که در این زبان به‌ کار می‌رود، در اوستا نیز وجود دارد، مانند «یسنا» که نام یکی از مزارع مشهور ورزه سات و این اسم در کتاب اوستا هم آمده است.

ـ در ورزنه می‌توان انوع گوناگونی از معماری خانه‌ها و بناها را مشاهده کرد. بناهای قلعه‌ای و گنبدی. بناهای قلعه‌ای با برج‌ها و دیوارهای حفاظتی که یادگار دوران‌های قدیم بوده و امروزه گسترش و توسعه روستا، پا را از مساکن فراتر گذارده که نمونه‌هایی از این قلعه‌ها در ورزنه، فارفان، قورتان و شریف آباد و... به چشم می‌خورد.

مزارع پنبه در ایران

ـ شهر سبا یا سرا در واقع نامی است که ساکنان شهر ورزنه و روستاهای اطراف آن، منطقه مسکونی قدیم مدفون ده در زیر تپه‌های شنی حاشیه غربی تالاب گاوخونی را به آن نام می‌شناسند و عقیده دارند که با توجه به آثاربر‌جای‌ مانده از آن شهر که گاه با جابه‌جایی ماسه‌ها به وسیله باد، پدیدار می‌شود، ‌ زیر شن‌های روان شهری به نام سبا مدفون است، به این امر در بیشتر نوشته‌های قدیمی که در آن، نامی از ورزنه یا گاوخونی برده‌اند نیز اشاره شده است. هم‌اکنون نیز گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی به شناسایی نزدیک به 40 تپه باستانی در منطقه معروف به شهر سبا منجر شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران