اگر هوس کردید که در گرمای تابستان سری به مناطق خنک تر کشور بزنید، خوانسار گزینه خوبی برای این کار خواهد بود.آب و هوای خوانسار به شدت تحت تاثیر توپوگرافی منطقه است و به علت ارتفاع زیاد از سطح دریا تابستان های معتدل و زمستان های سردی دارد. علاوه بر این، واقع شدن شهر در پای کوه های مرتفع و جاری بودن رودخانه و کثرت چشمه ساران بر کیفیت مطلوب آب و هوای آن افزوده است.

خوانسار در ناحیه ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران، در فاصله ای حدود 150کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان واقع شده است. شهری زیبا، باصفا که یکی از زیباترین شهرهای مناطق مرکزی کشور به شمار می رود. خوانسار باغ شهری است در حصار کوه ها که در دامنه های زاگرس شکل گرفته و در مسیر رودی که سرچشمه اناربار ( رود قم ) است، قرار دارد.

بعضی بر این باورند که خوانسار کوچک شده خوانسالار، یعنی سفره دار، سفره چی و آشپزباشی سلطان است. عده ای نیز این واژه را مخفف خون ساربان دانسته و منشاء آن را کشته شدن ساربانی در این محل، توسط دزدان می دانند

کوه، چشمه، دشت

جاذبه های گردشگری خوانسار

در مسیر خوانسار به اصفهان در 15 کیلومتری شهر خوانسار می توانید گلستان کوه را ببینید. این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار پر از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون و گون و گیاهان خودرو است. در ضلع جنوب شرقی شهر هم می توانید سرچشمه را ببینید که گردشگر پذیرترین پارک خوانسار است. اما در کنار سرچشمه، مرزنگشت شما را به تماشای یکی از زیباترین چشمه های طبیعی دعوت می کند. چشمه ای که از میان شهر جریان دارد و قسمت عمده آب شهر را تامین می کند. در میان راه مرزنگشت، آبهای شرقی هم به  آن می پیوندند و تشکیل رودخانه خوانسار را می دهند. آبهای شرقی از قسمت پائین دست دامنه ایجاد مخروطه افکنه های کم وسعتی را می کنند که تعدادی از آنها در پای کوهستان قرار دارند. در روی این مخروطه افکنه ها به علت وجود مقدار کمی خاک نرم که از مواد بالا دست بوجود آمده، آبهای فصلی و ذخیره شده از لای سنگ ها و آهک ها جریان پیدا می کنند و مزارع دهکده های قلعه بابا محمد و دوشخراط و سنگ سفید را بر پا تغذیه می کنند.

وجه تسمیه شهر

خوانسار از دیرباز تا کنون با نام هایی چون خانسار، خانی سار، خونسار، خوانسار و خوسار نامیده شده است. نام خوانسار نیز از واژه خوان به معنی چشمه گرفته شده اما بعضی بر این باورند که خوانسار کوچک شده خوانسالار، یعنی سفره دار، سفره چی و آشپزباشی سلطان است. عده ای نیز این واژه را مخفف خون ساربان دانسته و منشاء آن را کشته شدن ساربانی در این محل، توسط دزدان می دانند. همچنین عده ای با توجه به این که خان به معنی شأن عسل و به بیان دیگر مکان تولید عسل هم است، این نام را محل تولید عسل تعبیر کرده اند.

خوانسار در طول تاریخ

دیدنی های خوانسار

در اوایل سده 7 هـ . ق مغولان این ناحیه را گشودند و خرابی های بسیار به بار آوردند. پس از آن ها تیمورلنگ به مرکز ایران، از جمله خوانسار تاخت و چپاول و کشتار زیادی کرد. خوانسار، در دوران صفوی از مراکز مهم علم، ادب و صنعت بوده است. پادشاهان صفوی توجه ویژه ای به این ناحیه داشته اند و به خاطر همین توجه هنرهای دستی و کارگاهی در این شهرگسترش یافته است. بنای مدرسه مریم بیگم صفوی از سوی همسرشاه تهماسب نیز به پیشرفت فرهنگی این دیار افزود. در دوران قاجار خوانسار مورد توجه بوده و حاکمان بزرگی که بعضی از آنان عنوان وزارت هم داشته اند، به حکومت خوانسار منصوب شده اند.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران