آکاایران: در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

آکاایران: ایران گردی در پاییر 

در فصل سرمای پاییز که در هوی سرد زمستان هم قرار دارد برای سفر گردی در ایران باید به مناطق گرمسیر و خوش آب و هوا سفر کنیم . 

سفر در پاییز , اینکه ما واژه گردشگری را مساوی تخت جمشید، حافظیه و شاهچراغ شیراز و بادگیرهای یزد، نصف جهان و سی وسه پل اصفهان و جنگل و دریا شمال می شناسیم؛ شاید دلیل توسعه تامتوازن و مغفول ماندن صنعت گردشگری ایران است.

 
گردشگری ایران تنها مازندران، گیلان، شیراز، اصفهان و یزد نیست. هزاران پتانسیل و گنجایش گردشگری در دل این سرزمین نهفته است. مناطقی بکر با چشم انداز و طبیعت فوق العاده که می تواند طلایی ترین خاطره زندگی را برای گردشگران رقم زند.

پاییز ، یکی از بهترین دوران های ممکن برای سفر است؛ چرا که دیگر از ترافیک های سنگین چند ساعته جاده ها و ازدحام جمعیت خبری نیست. از سوی دیگر می توان هتل یا اقامتگاه هایی با تخفیف های حتی پنجاه درصد؛ برای اسکان انتخاب کرد.

در پاییز به کجا سفر کنیم؛ سوالی است که بسیاری از ایرانی ها این روزها از یکدیگر می پرسند. دراین گزارش چندین مکان گردشگری سرزمین اسطوره ای سیستان و بلوچستان برای فصل پاییز معرفی می شود که با هم می خوانیم.

سیستان و بلوچستان استانی که باید هفته ها برای دیدن صدها جاذبه طبیعی و تاریخی آن وقت گذاشت، به گفته غالباً گردشگرانی که به این استان سفر کرده اند، بارها و بارها به آنجا بازگشته اند، چراکه در آنجا زیبایی هایی را دیده اند که بی نظیر بوده است.

سیستان و بلوچستان، سرزمین اسطوره ای ایران که اسم آن در کتاب اوستا، به عنوان یازدهمین سرزمینی یاد میشود که اهورامزدا آفریده، در شاهنامه و تعداد زیادی از متون کهن آمده است؛ سرزمین بلوچستان به آن «ماکا» می گفتند ودر کتیبه بیستون نیز با همین اسم ازآن یاد شده ودر نوشته های هرودت، تاریخ نگار یونانی ازآن به اسم «گدروزیا» یاد شده است.

امروزه بلوچستان به محل اقامت قوم بلوچ اطلاق می شود که پس از اسلام این سرزمین به «مکران» مشهور شد.

مردمان این استان بسیار سختکوش، پرتلاش، صمیمی و مهمان نواز هستند. این استان حاوی ۱۸ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زابل، زابلی، زاهدان، زهک، سراوان، سرباز، سیب سوران، قصرقند، کنارک، هیرمند، نیک شهر، میرجاوه، نیمروز و هامون است که هر کدام به لحاظ تاریخ و موقعیت جغرافیایی دارای مناطق گردشگری و باستانی بسیاری هستند.

11 درصد مساحت ایران در سیستان
سیستان و بلوچستان بیش از 11 درصد از مساحت کشور را تشکیل می دهد؛ وسعت این استان به اندازه فاصله استان قزوین تا مشهد است. به دلیل گستردگی این استان از تنوع اقلیمی بالای برخوردار از شمال تا جنوب آن برخوردار است.

سیستان دروازه ورود ایران به اقیانوس و آب های آزاد است. به دلیل شرایط اقلیمی مناسب جنوب استان و شمال آن، کشاورزی رونق بسیاری دارد. بسیاری از میوه های گرمسیری کشور درحدود 40 روز زودتر از مابقی نقاط کشور دراین استان برداشت می شود.

مرواریدی به اسم سواحل مکران
 یکی از گنجایش های مغفول مانده سیستان و بلوچستان گردشگری است. سواحل مکران در سیستان و بلوچستان یکی از چشم نواز ترین، سواحل در دنیاست.

مکران و نواحی ساحلی جنوب شرقی ایران در روزگار مادها، به مخصوصاً سلطنت آستیاک یا ایشتوویگو «550-580قبل از میلاد» یکی از ساتراپ های «استان» شرقی آن دولت بوده و به اسم سرزمین «پاریکانیان و حبشیان آسیایی» ازآن یاد شده است.

درسال 545 قبل از میلاد، ایالات شرق ایران، از جمله مکران، به وسیله کوروش کبیر فتح شد. در دوران سلطنت داریوش کبیر، سرزمین ماکا یا مکران جزء ایالات فلات ایران به شمار می رفت. 

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

سواحل مکران در سیستان و بلوچستان یکی از چشم نواز ترین، سواحل در دنیاست

در دوره اشکانی، به مخصوصاً سلطنت مهرداد اول، سرزمین مکران هم جزء قلمروی پارت به حساب می آمد. با تسلط ساسانیان، اردشیر ساسانی، کشور رابه 33 ناحیه مستقل تقسیم کرد که مکران نیز یکی ازآن ها بود. حکمران مستقل و موروثی هر ناحیه را شاه می گفتند. مکران یکی از خارق العاده ترین سواحل دنیاست که درحال حاضر ناشناخته و بکر است.

یکی دیگر از خصوصیت های این ساحل سفید و نرم، امکان قدم زدن تا فاصله هزار متری در داخل دریا آن هم با آب و هوای بسیار مطبوع دارای رطوبت است.

کوه های مینیاتوری مکران
 قرارگیری کوه های مینیاتوری در کنار ساحل جلوه بی نظیری به ساحل بخشیده است. حدود 40 تا 50 کیلومتری پس از شهرستان چابهار به سوی بندرگواتر، کوه هایی در سوی چپ جاده نمایان می شود که به «کوه های مریخی» یا «مینیاتوری» مشهور هستند. این کوه ها با دقت به منظره بطور کامل متفاوتی که در سوی راست جاده و رو به سوی دریا ایجاد کرده، یکی از زیباترین جاده ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان و بلکه ایران را خلق کرده است.

  

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

 قرارگیری کوه های مینیاتوری در کنار ساحل جلوه بی نظیری به ساحل بخشیده است

  
این کوه ها از منحصر به  فردترین کوه های ایران است و منظره اعجاب برانگیز و چشم نواز انها از جمله مشهور ترین جاذبه های شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان قلمداد می شود اما به دلیل معرفی نشدن کافی، کمتر مورد بازدید عموم قرار گرفته  است.

کوه های مریخی، مناظری از کوه های کره ماه را برای انسان تداعی می کند و جنس رسوبی آن ها و همچنین فرسایش ناب کوه ها سبب ایجاد شیارها و تراش های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آن ها رابه تصویر کشیده است.

این کوه ها چاک چاک هستند و اشکالی نامانوس و فاقد پوشش گیاهی دارند. به علت همین غیرعادی بودن شان درسال های اخیر ودر میان گردشگران، به«کوه های مریخی» شهرت یافته اند و جزونمونه های بدبوم «بدلند» و پدیده بوم شناختی ویژه ای است.

 
گل فشان های خاش
 همچنین وجود گل فشان پیرگل در نزدیکی خاش حصار کوه های تفتان، نمونه ای بی بدیل از خلقت را دراین منطقه به نمایش گذاشته است.  

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

گل افشان ها پدیده جالب و مهیجی هستند که با جزر و مد دریا از دل زمین گل به بیرون پرتاب می کنند

 گل افشان ها پدیده جالب و مهیجی هستند که با جزر و مد دریا از دل زمین گل به بیرون پرتاب می کنند. این جاذبه طبیعی در جهان امثال ندارد و برای تماشای این پدیده میتوان از هر جایی از جهان توریست جذب کرد. همینطور بزرگ ترین رود بلوچستان، بمپور، از شگفت انگیزترین رودهای جهان به لحاظ گذر از زیرزمین ودر دل ریگزار است، گوشه ای دیگر از جذابیت های گردشگری این استان هستند.

 
تفتان، تنها آتش فشان فعال ایران
 دامنه کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران که پیوسته دود و بخار ازآن متصاعد میشود، از دیگر شاهکارهای طبیعت این استان به شمار میروند. مناطق باستانی این سواحل بخش دیگری از جاذبه های توریستی بزرگ ترین استان ایران به شمار می آید.   

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

 دامنه کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران که پیوسته دود و بخار ازآن متصاعد میشود

  
شهر سوخته؛ اولین شهر پیشرفته دنیا
 در روزگاران دور که بشر تازه یکجانشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته باستان شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و … اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج هزار سال قدمت، به عنوان بزرگ ترین استقرار شهرنشینی در نیمه شرقی فلات ایران، نمونه ای منحصر به فرد و حکایتگر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته های دور این مرز و بوم است.   

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

شهر سوخته؛ اولین شهر پیشرفته دنیا بوده اسیت

  
شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان ودر حاشیه جاده زابل – زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی که از چهار گوشه به آن مهاجرت کرده اند، بنا شده است.

 
سند یا کتیبه ای که اسم واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند، هنوز به دست نیامده و به علت آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از مأموران نظامی بریتانیا از اولین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و اولین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقی مانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است.

 
بعد از او شهر سوخته توسط باستان شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان دهی اجتماعی نیز جزء شهر های پیشرفته دوران خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب رسانی و تخلیه فاضلاب، دانش دکتری پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است. برای اولین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است. چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود. Top of Formشهر سوخته با قدمت پنج هزار ساله ثبت جهانی شده است.

 
سراوان
 شهرستان سراوان مشهور به سرزمین نخل ها و نگاره هاست. نخلستان های وسیع و سبز و همینطور سنگواره های متعدد در توابع این شهرستان سبب شده است تا به نگارخانه سنگواره های ایران مشهور شود. سفال کلپورگان واژه اسم آشنای تمامی هنرمندان ایران و جهان است که درروستای کلپورگان در ۳۰ کیلومتری شهر سراوان واقع شده است. اگر تصمیم دارید سری به این شهر بزنید، بازدید از «تپه مهتاب خزانه »، « تپه کلاتک آسپیچ»، «تپه روباهک» ،«تپه میل مارد»، «تپه سد میرعمر»، «قلعه سیب»، «سنگ نگاره های کوه مهرگان»، «دره نگاران» ، «کشتگان» و همینطور موزه مردم شناسی سراوان را فراموش نکنید.  

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

 شهرستان سراوان مشهور به سرزمین نخل ها و نگاره هاست

 
روستای دَرَک
 این روستا در جنوب سیستان و بلوچستان ودر سواحل مکران ازجمله روستاهای بکر و زیبای گردشگری واقع شده است که علاوه بر مردمی مهربان و مهمان نواز، از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله تقریبا هم برخوردار است.روستای دَرَک دربخش زرآباد شهرستان کنارک با داشتن بکرترین، پاک ترین و زیباترین ساحل ایران اسلامی و حتی جهان، علاوه بر چهار نمونه ساحل یادشده، از جنگل های حرا و خور باستانی گالک به طول 6 کیلومتر و وسعت 52 هکتار برخوردار است. 

در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !در پاییز به این شهرها و روستاهای ایران حتما سفر کنید !

روستای دَرَک تا کنون برای گردشگران داخلی و خارجی ناشناخته مانده است

 
روستای دَرَک تا کنون برای گردشگران داخلی و خارجی ناشناخته مانده است، با دقت به این که سال 1396 استان سیستان وبلوچستان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شده، مهلت مناسبی برای معرفی بهتر مناطق مختلف گردشگری، تاریخی و دیدنی بلوچستان و سواحل مکران است.

روستای دَرَک در انتهای نقشه استان سیستان و بلوچستان و نزدیک مرز دریایی دو استان هرمزگان و سیستان وبلوچستان ودر حوزه بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع شده است.

گردشگران میتوانند از طریق زمینی و هوایی به این منطقه بکر سفر کنند، از طریق هوایی بعد از انتخاب مقصد چابهار «فرودگاه کنارک» با پیمودن 135 کیلومتر و عبور از روستاهای کهیر بطرف زرآباد به روستای دَرَک خواهند رسید.

مسافرانی که از سوی هرمزگان نیت سفر به چابهار را دارند، بعد از طی مسیر 160 کیلومتری از جاسک به زرآباد به این روستای ساحلی دلپذیر خواهند رسید.

تماشای زیبایی های این روستا، هرگردشگری رابه وجد می آورد و باید ساعت ها از دیدن آن لذت ببرد، چون مشاهده سواحل ماسه ای فاقد سنگ درکنار کوه، جنگل و نخلستان جذابیت خاصی به این منطقه داده است.دراین روستا مجموعه ای از درختان چش، کرت «انجیرمعابد»، تپه های رمل سفید، نخل سبزرنگ و دریای نیلگون آبی درکنار هم قراردارند. غروب قرمزگونه خورشید در میان نخلستان، سطح دریا، رمل ها و جنگل بسیار دلپذیر و دیدنی است و رنگ های متمایز غروب رابا جابجا شدن چند دقیقه ای خورشید مشاهده خواهید کرد.

 
دَرَک در زبان بلوچی به معنای سکونت درکنار دَرَک یا دره است که بعد ها به دَرَک مشهور شده است.دَرَک جایی است که در چند متری دریا انواع درختان گرمسیری به ثمر نشسته اند و با حفر چاه دو متری، آب شیرین و زلال وجوددارد که ساکنان محلی انواع هندوانه، ذرت، نخیلات و… را کشت و برداشت می کنند.تپه های ماسه ای چشم نواز، ساحل صخره ای، شنی و مرجانی، وجود کوه، جنگل و دریا دریک نقطه سبب حیرت گردشگران داخلی و خارجی شده است، در واقع در هیج منطقه ای نمی توان همه ی نوع ساحل رابه صورت یکجا مشاهده کرد اما روستای درک از این نعمت برخوردار است.

یکی از عجایب درروستای دَرَک، وجود آب شیرین در چند متری دریاست که سبب رویش جنگل و پوشش گیاهی انواع درختان گرمسیری شده است.این روستا هوای بهاری دارد و وزش بادهای موسمی و مونسون از اقیانوس سبب شده تا نسبت به مناطق دیگر هوای خنک تری داشته باشد.علاوه بر وجود جذابیت های یاد شده، در ساحل این روستا می توان موج سواری، قایق سواری، شنا، ورزش های آبی ساحلی را انجام داد.
 

روستای ساحلی دَرَک یک ژئوپارک«طبیعت بکر و بی امثال» طبیعی است که می توان آنرا ثبت و برای نسل های آینده پاک و دست نخورده نگه داشت.

شن های کنار ساحل و تپه های ماسه ای و رمل های سفید برای دردهای عضلانی و استخوانی خاصیت درمانی دارد و خیلی از افراد صبح زود و زمانی که آفتاب می تابد، روی این شن ها دراز می کشند و یا در زیر خاک خودشان را چال می کنند تا دردهای پا، استخوانی و کمردردشان را درمان کنند.

گردشگران میتوانند با ساحل پیمایی شش کیلومتری از جذابیت های جنگلی، ساحل شنی، مرجانی، ماسه ای و بکر دیدنی لذت ببرند.

برچسب ها: سفر, فصل پاییز, مکان های دیدنی
.

منبع : talab.org