آکاایران: مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

تصاویر معبد لوتوس

 

معبد لوتوس یا نیلوفر آبی یکی از جاهای دیدنی دهلی می باشد که با نام معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان مشهور می باشد و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده است.  معبد لوتوس یکی از پربازدیدکننده ترین ساختمان جهان است.

معبد لوتوس کجاست؟
لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی  یکی از هشت معبد (مشرق الاذکار) قاره ای آیین بهائی است که در شهر دهلی نو پایتخت هندوستان قرار دارد و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته می شود.
 
در این بنا هر فرد با هر اعتقادی می تواند در سکوت به تفکر و مناجات بپردازند. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع است و اغلب مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه ای آن را محترم می شمارند.
معمار این ساختمان یک ایرانی بهائی به نام فریبرز صهبا است که در طرح معماری این بنا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته است. این گل در هندوستان با عبادت و دیانت پیوند داشته است. این معبد که جوایز متعددی در زمینه معماری از آن خود کرده است در سال ۱۹۸۶ تکمیل شد.

 

 معبد لوتوس

معبد لوتوس یکی از پربازدیدکننده ترین ساختمان جهان است

 

ویژگی های ساختمان معبد لوتوس:
ساختمان معبد لوتوس شامل ۲۷ گلبرگ است و از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده، این سنگ ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده اند. هر یک از ۹  طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ درب بزرگ به تالار مرکزی  باز می شود و نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگهای لوتوس انجام می شود و تهویه ی آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک ۹ استخر آب در اطراف بنا انجام می شود از دیگر موارد بسیار جالب آن است.
ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.
درون معبد نیلوفر آبی یا لوتوس شهر دهلی کشور هندوستان هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد موجود نیست و در نهایت سادگی است.

 

 تصاویر معبد لوتوس

ارتفاع معبد لوتوس از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر است

 

 ساختمان معبد لوتوس

ساختمان معبد لوتوس شامل ۲۷ گلبرگ است

 

 معبد مشرق الاذکار

معبد لوتوس یا نیلوفر آبی یکی از جاهای دیدنی دهلی می باشد

 

 معبد لوتوس تمپل

درون معبد لوتوس هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد موجود نیست

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

.

منبع :