آکاایران: باغ شاهزاده ماهان یکی از عالی ترین و زیباترین باغ های سنتی کشورمان ایران محسوب می شود که در شهر کرمان قرار دارد .

باغ شاهزاده ماهان در استان کرمان واقع شده است. استان کرمان از استان های کویری و قدیمی ایران به حساب می آید. در نزدیکی شهر کرمان باغی به نام باغ شاهزاده ماهان وجود دارد که این باغ بسیار مشهور بوده و افراد زیادی هر ساله برای دیدن این باغ به این مکان سفر می کنند. از شگفتی های این باغ سر سبز و دلپذیر این است که در دل کویر واقع شده ولی بسیار دلپذیر و سر سبز و خرم است. برای خواندن مطلبی در مورد این باغ و دیدن تصویری از باغ شاهزاده ماهان با آکاایران همراه باشید.

باغ شاهزاده ماهان در شهر کرمان

گویند که جون خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان بردند بنایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار
گچی را که بدست داشت محکم به دیوار کوبید و کار را رها کرده و فرار نمود آنطور که جای
خالی کاشی ها همچنان بر سردرورودی خودنمایی می کند .

این باغ دارای سردر ورودی بسیار دلپذیر – عمارت شاه نشین و حمام می باشد.

از قسمتهای ارزشمند باغ شکه آبرسانیو حوض های آن می باشد که در محور مرکزی باغ قرار دارد درجلوی
عمارت اصلی حوض بزرگی با ۵ فواره مشاهده می شود و آب این حوض که سرچشمه آن قنات معروف تیگران
است به پاشویه سنگی اطراف آن ریخته و از آنجا به طرف ده شرشره آبشارگونه جاری می شود .

آکاایران: باغ شاهزاده ماهان | تصویری از باغ شاهزاده ماهان در شهر زیبای کرمان

باغ شاهزاده ماهان در کرمان

این شبکه آبرسانی از نظر طراحی شاهکار محاسبه و دقت بشمار می رود .

بازسازی باغ شاهزاده بعد از پیروزی انقلاب درسال ۷۰ همزمان با برگزاری کنگره خواجوی کرمانی انجام گردید .
در حال حاظر قسمت شاه نشین به یک رستوران مبدل گردیده و توسط بخش خصوصی اداره می گردد .
این باغ دارای درختان میوه بسیاری از جمله انگور -آلو- آلوچه (گوجه سبز) – هلو – گردو و …
می باشد که در بین درختان زینتی جای گرفته و خودنمایی می کنند .

هرساله گردشگران بسیاری از سراسر ایران وجهان برای بازدید از این باغ به ماهان می آیند و ساعتی را با
آرامش و فارغ از دغدغه های زندگی سپری می نمایند .

 

خوب است بدانید : اطلاعاتی از باغ شاهزاده ماهان در استان کرمان

یکی از زیباترین شهرهای ایران، درست در جنوب شرقی استان کرمان قرار گرفته است که کمتر کسی از زیبایی های بسیارش باخبر است و تا حد زیادی در بین گردشگران ایرانی مهجور مانده است. حال آنکه گردشگران خارجی زیبایی های بی نظیر این شهر را بیشتر از هم وطنان خودمان درک کرده اند. ماهان، نه تنها طبیعت زیبایی دارد، بلکه آب و هوای بهشتی اش باعث شده که یکی از خوش آب و هواترین شهرهای این منطقه محسوب شود. این شهر در دامنه ی کوه های جوپار و پلوار قرار گرفته و مامن باغ شاهزاده است.

باغ شاهزاده ماهان یا باغ شازده ماهان، یکی از بزرگ ترین و زیباترین باغ های ایرانی است که در زمان قاجار و به دستور محمد حسن خان، سردار ایروانی حاکم وقت کرمان و در حدود سال ۱۲۳۸ خورشیدی متولد شده و اعجازش این است که درست در میانه ی کویر بنا شده است. باغ شاهزاده در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و ۳۵ کیلومتری مرکز کرمان قرار دارد و برای رسیدن به آن می توانید از طریق جاده ی کرمان به بم اقدام کرده و پس از حدود ۲۵ کیلومتر، به آنجا برسید. این باغ مثل بهشتی است که در میانه ی دوزخ سربرآورده باشد. علاوه بر این، بنای باغ شاهزاده در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. همانطور که گفته شد، این باغ، در میانه ی راه کرمان به بم و در مسیر جاده ی ابریشم قرار دارد و همین امر در زمان های دور، بر اهمیت آن افزوده بوده است.

یکی از مهم ترین جذابیت های این باغ، وجود جویبارها و درختان سر به فلک کشیده ای است که در میان کویر، تناقض زیبایی را پدید آورده اند. شاید برایتان جالب باشد که این آبادانی چطور در دل کویر امکان پذیر است؟ آبی که در این باغ جریان دارد از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می شود. علاوه بر این، شیب تند زمین هم باعث می شود که آب به شکل جویبار از بالا تا پایین در باغ شاهزاده جریان داشته باشد. این آب تنها باغ شاهزاده را سیراب نمی کند، بلکه در ادامه به سمت روستای مقسم تیگران می رسد و آنجا را هم آباد کرده است.

ویکی پدیا و لست سکند

.

منبع : niksalehi.com