آکاایران: نزدیک به ایام اربعین هستیم و همانطور که می دانید، بسیاری از زائران حسینی به گونه ای برنامه ریزی می کنند تا قبل از این روز به شهر کربلا و حرمین شریفین در کشور عراق، به صورت کلی با پای پیاده رسیده باشند و اعمال و مناسک زیارتی و عزاداری برای این عزیزان مقدس را به جای بیاورند. از آن جایی که روز اربعین در تقویم، روز ۲۰ ماه صفر است که امسال برابر با روز سه شنبه، ۸ آبان ماه ۱۳۹۷ و یا ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸ می باشد و تا این روز هم فاصله ای باقی نمانده است، قصد داریم دراین قسمت از مجموعه مقالات آکاایران بخش توصیه های سفر ،راهنمای سفر به کربلا برای ایام اربعین رابه شما عزیزان ارائه دهیم، تا اگر زائر راه عشق هستید، با استفاده از این نکات بتوانید راحت تر به مقصد خود برسید.

بایدها و نبایدها در سفر به کربلا

1. مسیر 80 کیلومتری نجف اشرف به کربلای معلی، مسیر اصلی پیاده‌روی زائران ایرانی است که معمولا زائران ظرف 3 روز  و 2 شب این مسیر شامل 1452 عمود را طی می‌کنند و در طول این مسیر پیاده‌روی برای اسکان و تغذیه، میهمان موکب‌های عراقی و ایرانی مستقر در این مسیر هستند.

3. از آنجائی که ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت (2 تا 10 سال) را در بردارد، لذا افراد به هیچ عنوان نباید به امید زیارت عتبات عالیات به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شوند، شایان ذکر است که در صورت ورود غیرمجاز، هیچ گونه تخفیفی از سوی مقامات قضائی عراق در این زمینه اعمال نخواهد شد.

4. به همراه داشتن هرگونه دارو با ترکیبات مخدر و روانگردان در کشور عراق ممنوع است و دولت عراق با حاملین آن بشدت برخورد می نماید.

پیاده روی اربعین کربلا

5.  بیمارانی که قصد حضور در این سفر را دارند داروهای مصرفی خود را همراه ببرند.

6. به زائران توصیه می شود حتی الامکان به صورت گروهی در این سفر شرکت کنند و ضمن حفظ ارتباط با یکدیگر از افراد مسن، بانوان و کودکان مراقبت نمایند.

7. از آنجایی که این سفر، سفری معنوی بشمار آمده و تنها رسیدن به مقصد و پابوسی امام شهیدان در آن اهمیت دارد، بهتر است بسیار سفر سبک کرده و تنها لوازم ضروری را با خود حمل کنید. همراه داشتن لوازم شخصی، حوله، یک دست لباس راحتی، تنقلات انرژی‌زا و کم حجم مانند کشمش و بادام، مسواک و برخی اقلام مانند نعنا، آویشن و عسل برای این سفر ضروری است.

8. معمولا برای پیاده روی اربعین، توصیه‌های زیادی برای پوشیدن کفش راحت می‌شود. چرا که اگر کفش شما حتی ذره‌ای هم نامناسب باشد، می‌تواند شما را در پیاده‌روی اربعین بسیار اذیت کند.

9. بهترین زمان برای آغاز پیاده روی لحظات اولیه طول آفتاب بوده و بهتر است در این زمان حرکت خود را آغاز کرده و در زمان غروب خورشید، در مکانی امن توقف کرده و استراحت کنید. بهتر است با تاریک شدن هوا از میان هزاران موکب و حسینه ای که در میان راه به ارائه خدمت به زائرین می پردازند یکی را برای اقامت خود در شب برگزیده و در آن شب را به صبح برسانید.

10. در زمان انجام پیاده روی اربعین، با توجه به فصل و آب و هوای حاکم، بهتر است لباس مناسب انتخاب کرده و با خود همراه داشته باشید تا در صورت سرد شدن هوا بتوانید از آنها استفاده کرده و از سرماخوردگی مریضی جلوگیری کنید.

11. کم بخورید، کم بنوشید و استراحت کافی داشته باشید. همچنین زائرین گرامی می توانند با رعایت سه اصل مهم شامل استفاده از آب سالم بسته بندی شده ، مصرف غذای سالم بهداشتی و رعایت بهداشت فردی، از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنند.

پیاده روی اربعین ۹۶

12. در زمان استراحت بهتر است افراد پاهای خود را 30 سانتی متر بالاتر از بدن خود نگه دارند تا جریان خون به خوبی انجام شود.

13. در طول سفر از تماس با افرادی که دچار بیماری هستند خودداری کنید. یکی از راه‌های اصلی انتقال بیماری دست‌های آلوده است. به همین دلیل مایع دستشویی یا ژل ضدعفونی دست را فراموش نکنید.

14. خودمان را برای کسانی که از ما پذیرایی می‌کنند، نگیریم. در این چند روز سفر در «امت واحده اربعینی» حل شوید و تشکر از میزبان(عراقی ها ) را هم فراموش نکنید. برای تشکر کردن می‌توانید از کلمه «مَشکور» استفاده کنید.

15. نماز اول وقت را در مسیر سفر فراموش نکنید، هر جا که صدای اذان را شنیدید سریع نماز بخوانید. یادتان نرود که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا و در میانه جنگ نماز را به جماعت، به جا آوردند.

16. از ریختن زباله پرهیز کنید و اگر زباله‌ای دیدید، آن را بردارید تا در مسیر پیاده‌روی برای دیگران مشکلی ایجاد نشود.

17. زائرین حتما از ماسک‌های فیلتر دار استفاده کنند.

18. در صورت امکان چند هدیه کوچک از ایران خریداری کرده؛ در مسیر به نام ایران به کودکان عراقی هدیه دهید.

19. با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بویژه رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود. بنابراین برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زوار از سیم‌کارت‌های عراقی می توانند استفاده کنند.

20. مراجعه زوار به صرافی ها و اماکن مشابه زیارتی دور از محل اقامت بدون هماهنگی با مسئولین کاران ها، خطر بدام افتادن در دام شیادان و احتمال ربوده شدن فرد و یا سرقت پول را به همراه دارد.

پیاده روی اربعین میثم مطیعی

21. برای کسب ثواب و فیض زیارت اربعین حتماً نباید در روز اربعین خود را به کربلا رساند و این ثواب شامل حال تمام زائرانی می‌شود که در ایام منتهی به اربعین به قصد زیارت اربعین خود را به شهرهای زیارتی عراق رسانده‌اند؛ اگر زائری چند روز مانده به اربعین خود را به کربلا برساند و قبل از روز اربعین به‌دلیل ازدحام جمعیت و با نیت فراهم شدن امکان زیارت برای سایر زائران از این شهر خارج شود یا در روز اربعین خود را مثلا به نجف برساند نیز مصداق زائر اربعین حسینی خواهد بود.

22. در روز اربعین حسینی، زیارت ویژه روز اربعین از حضرت امام صادق(ع) نقل شده است که تمام زائران در کربلا یا در سایر شهرهای زیارتی عراق می‌توانند آن را بخوانند.

23. نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید می توانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوس هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

24.به منظور تسهیل در زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین، بانک مرکزی از طریق بانک ملی ایران، تمهیداتی را فراهم آورده تا زائران محترم بتوانند ارز دینار مورد نیاز خود را با نرخ مناسب خریداری کنند{اینجا}

اطلاعات ضروری

میزان مسافت پیاده روی از شهر نجف تا کربلا :80 کیلومتر

تعداد ستون ها : 1452 ستون

فاصله بین هر ستون : 50 متر ( 20ستون =1 کیلومتر )

زمان لازم برای پیاده روی : 20 تا 25 ساعت

زمان تخمینی سفر پیاده : 2 تا 3 روز

بهترین زمان شروع سفر: 16 صفر

انتظار می رود در این تاریخ سفر تمام شود: 18 صفر

شماره های مهم

اورژانس : 104

افراد گمشده : 07801300561

احکام شرعی : 07814651353

اداره مرکزی : 07801004758

پیاده روی اربعین تهرانپیاده روی اربعین 97

نکاتی برای پیاده روی اربعین

از آنجائی که ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت «2 تا 10 سال» را در بردارد، لذا افراد به هیچ وجه نباید به امید زیارت عتبات عالیات به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شوند، شایان ذکر است که در صورت ورود غیرمجاز، هیچگونه تخفیفی از سوی مقامات قضائی عراق دراین زمینه اعمال نخواهد شد.

در برخی موارد به علت ازدحام و تعدد نفرات در مرزهای ورودی کشور عراق، مهر ورود توسط متصدیان مرزی سهوا در پاسپورت زائر درج نمی‌گردد، لذا لازم است هموطنان از ممهور شدن پاسپورت خود به مهر ورود به کشور عراق خاطرجمعی حاصل نمایند تا هنگام خروج با مشکل روبه‌رو نگردند.

زائرین نسبت به حفظ پاسپورت و سایر اسناد و مدارک هویتی خود جدیت لازم را معمول داشته و بمنظور خاطرجمعی بیشتر اسناد و مدارک خودرا نزد مسئولین کاروان ها نگه‌داری نمایند.

با توجه به وضعیت ویژه «بازرسی‌هاي‌ ضد تروریستی» کمال همکاری با نیروی نظامی انجام و به هنگام بازرسی‌هاي‌ امنیتی، با حوصله و خونسردی کامل با مامورین برخورد نمایند.

فیلمبرداری از اماکن و ادوات نظامی ممنوع و هموطنان جدا از این امر خودداری نمایند.

پیاده روی اربعین

نکات مهم برای سفر به کربلا

با توجه به احتمال ابتلاء به بیماری‌هاي‌ محیطی، رعایت بهداشت و استفاده از تغذیه مناسب ضروری میباشد.

حمل هر گونه مواد مخدر حتی به مقدار خیلی کم و برای مصرف شخصی و یا بعنوان دارو، نزد محاکم عراقی قابل قبول نبوده و احکام سنگینی را برای حامل در برخواهد داشت.

مراجعه زوار به صرافی‌ها و اماکن مشابه زیارتی دور از محل سکونت بدون هماهنگی با مسئولین کاروان‌ها، خطر بدام افتادن در دام شیادان و احتمال ربوده شدن فرد و یا سرقت پول رابه‌ همراه دارد.

بهتر است زائرین ارجمند با پاسپورت مستقل مسافرت نمایند تا در هنگام حوادث احتمالی «فوت صاحب یا یکی از همراهان مندرج در پاسپورت» مشکلات جداسازی از پاسپورت و غیره پیش نیاید.

پیاده روی اربعین 97

 

از هر گونه برخورد کلامی غیر معمول با مأموران نظامی و امنیتی اجتناب نمایند.

در هنگام زیارت عتبات عالیات، از انجام اعمال خارج از عرف و رویه‌هاي‌ عمومی مذهب شیعه جدا خودداری نمایند.

حمل هر گونه مواد مخدر حتی به مقدار خیلی کم و برای مصرف شخصی و یا بعنوان دارو، نزد محاکم عراقی قابل قبول نبوده و احکام سنگینی را برای حامل در برخواهد داشت

همراه داشتن تصویر شناسنامه، کارت ملی و چند قطعه عکس، در صورت مفقودشدن پاسپورت ضروری میباشد.

به همراه داشتن آدرس دقیق بستگان و عدد تماس آنان در ایران و هماهنگی با مسئولین کاروان‌ها برای مواقع اضطراری لازم است.

از خرید هر گونه وسایل غیر مجاز و نظامی مانند شوکر، باطوم، دستبند پلیس، جلیقه‌هاي‌ مخصوص حمل سلاح و خشاب و غلاف اسلحه و همچنین از خرید انواع حیوانات مانند پرندگان زینتی و امثالهم خودداری گردد.

تجار و کادر فنی شرکت‌ها که قصد سفر و یا اقامت در عراق را دارند، لازم است مدارک مورد نیاز خودرا در ایران ترجمه و به تائید وزارت امور خارجه برسانند.

کسانی که بدلایلی ممکن است وادار به تنظیم وکالت نامه در نمایندگی‌هاي‌ جمهوری اسلامی ایران در عراق شوند، بهتر است متن وکالتنامه خودرا قبلا با هماهنگی وکیل مربوطه و یا یکی از دفاتر اسناد در کشور تهیه و همراه خود داشته باشند.

برای تهیه وکالتنامه حضور موکل در نمایندگی و امضاء ذیل متن مربوطه ضروری بوده و می بایست با ارائه مدرک معتبر از قبیل پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی صورت پذیرد.

پیاده روی اربعین چند کیلومتر است

سامانه سماح «حج و زیارت»

به منظور سفر به کربلا می بایست اول به سامانه سماح که سازمان حج و زیارت است مراجعه کنید و روند مربوطه برای ثبت نام را پشت سر بگذرانید. در همین فرآیند نیز با پرداخت هزینه لازم، فرآیند ثبت نام را تکمیل خواهید کرد. دریافت ویزا از این طریق بین ۵ تا ۱۰ روز زمان میبرد.

شرکت هاي‌ زیارتی

اما راه راحت تری هم وجوددارد که به دفاتر زیارتی مراجعه کنید و با پرداخت هزینه ویزا با معادل ارزی «دلار آزاد»؛ یک روزه ویزای خودرا دریافت کنید.

برای گرفتن ویزای عراق می بایست ۴۱ دلار هزینه کنید، که این ویزا شامل ارز دولتی می شود. اما اگر بخواهید از شرکت هاي‌ زیارتی ویزای خودتان را تهیه کنید، هزینه اي برابر با ۴۳ دلار باید پرداخت کنید و دلار ان با قیمت آزاد ارزیابی می شود.

برای دریافت ویزای زیارتی باید دو قطعه عکس رنگی ۳*۴ با پس زمینه سفید و اصل پاسپورت را در دست داشته باشید.

وسایل لازم برای سفر و پیاده روی در اربعین:

انتخاب وسایل درست برای این پیاده روی چند روزه بسیار اهمیت دارد، به گونه اي که اگر هر کدام از این موارد نباشند، سختی بسیار زیادی را برای شما رقم میزند. بطور کلی برای انتخاب تمامی اینها باید این را درنظر بگیرید که قرار است سه روز ودر طی ساعاتی پیاپی، پیاده روی کنید، پس درنظر گرفتن نکاتی که در ادامه می‌آید، بسیار اهمیت دارند.

پیاده روی اربعین در تهران

این وسایل عبارت اند از:

۱- کفش مناسب | دمپایی
۲- لباس مناسب
۳- کوله پشتی و وسایل لازم
۴- شارژر و پاوربانک
۵- عینک آفتابی
۶- کرم ضدآفتاب
۷- دینار عراقی یا دلار

توجه داشته باشید که حتماً دینا یا دلار همراه خودتان در سفر به کربلا ببرید، چرا که عراقی ها رفتار خوبی نخواهند داشت زمانی که شما پول ایران را بخواهید خرج کنید و همین طور مبلغی بالاتر از حد ممکن از شما خواهند گرفت.

بنابر این به صرفه است که برای سفر به عراق در همین جا پول خود رابه دینار تبدیل کنید و یا با خود دلار برده ودر صرافی هاي‌ عراق، دلار رابه دینار تبدیل کنید. بنابر این به صرفه است که برای سفر به عراق در همین جا پول خود رابه دینار تبدیل کنید و یا با خود دلار برده ودر صرافی هاي‌ عراق، دلار رابه دینار تبدیل کنید.