آکاایران: تا جایی که یادمان می آید، معمولا سفرهای خانوادگی و دوستانه مان یا مربوط به تابستان بود و شمال و شرجی 40 درجه، یا مربوط به عید و همان شمال و ترافیک وحشتناکش. یعنی اگر سه المان شمال، عید و تابستان را از تقویم حذف می کردیم، فقط همین تهران برایمان می ماند. 

تا همین اواخر خیلی از مردم به خصوص در کلانشهرها ترجیح می دادند در این فرصت محدودی که برای سفر در اختیار دارند سراغ گزینه های آشنا بروند و بی خیال ماجراجویی و پیدا کردن مناطق بکر طبیعی و مرخصی گرفتن در پیک ایام کاری در سال باشند. اگر هم کسی می خواست وسط پاییز و زمستان بزند به دل سفر، مناطق جنوبی و سفر به کیش و بندرعباس تنها گزینه های رومیز بود. اما حالا پیشنهاد ما این است که در این زمستانی که بهار شده و تا الان دو قطره برف و باران درست درمان ندیدیم، تا زمستان تمام نشده بزنید به دل سرما. 

Image result for ‫سفر در زمستان‬‎

قرار نیست همیشه به نزدیک ترین نقطه به محل زندگی مان به عنوان یک گزینه بالقوه برای سفر فکر کنیم، قرار نیست همه تعطیلات مان را در راه های منتهی به شمال کشور بگذرانیم و البته قرارنیست به بهانه مسافت زیاد، خودمان را از دیدن جذابیت های طبیعی شمال و مرکز کشور محروم کنیم. کافی است به منوی پیشنهادی ما برای سفرهای زمستانی نگاهی بیندازید تا ببینید در چهارگوشه کشور چه مکان هایی انتظارتان را می کشند. دستکش، کلاه و زنجیر چرخ تان را آماده کنید و یک سفر متفاوت را تجربه کنید.

آبگرم معدنی، اردبیل

مگر میشود بـه اردبیل سفر كنید و بـه چشمه‌های آب‌معدنی آنجا نروید.شـما تا گردن در آب گرم فرورفته‌اید و دانه‌های برف مشغول باریدن هستند؛ این تصور، خیلی‌ها را مجاب میکند تا در زمستان نیز عازم شهر سرعین در استان اردبیل شوند.

مکان های دیدنی ایران در پاییز

البته ان هایی کـه‌بـه‌تازگی بـه سرعین رفته‌اند، می دانند کـه اطراف بسیاری از چشمه‌ها فضای مسقفی ساخته شده و مانند استخرهای مدرن، همیشه میتوان از آن استفاده کرد اما کسانی هستند کـه به همین میزان طبیعی بودن کار قد نمی دهند و میخواهند از چشمه های سرباز استفاده کنند.

دریاچه زریوار،کردستان

یکی از جاذبه های شناخته شده کردستان کـه سال‌هاست گردشگران را در زمستان های همیشه برفی ان جذب می‌کند، دریاچه زریوار اسـت. این دریاچه تا قبل از توسعه شهر مریوان چند کیلومتری با شهر فاصله داشت، اما حالا بـه ان چسبیده اسـت.

مکان های دیدنی ایران

در زمستان تمام سطح دریاچه یخ می زند اما حواس‌تان باشد کـه بـه استحکام این لایه اطمینانی نیست و توصیه مـا این اسـت کـه از دور لذت ببرید، زیرا در صورتی کـه خدایی نکرده یخ زیر پای‌تان بشکند، ان وقت نباید انتظار کمک زیادی را داشته باشید.

آبشار پریشان، کرمانشاه

این روستا در یکی از سردسیرترین نقاط استان كرمانشاه قرار دارد، پس طبیعی اسـت کـه برای رسیدن بـه ان باید تمامی تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید.

مکان های دیدنی ایران و جهان

برای تماشای این آبشار یخ زده باید بـه روستای «چرمه‌علیا» در 23 کیلومتری شمال شرق سنقر در جاده سنقر بـه قروه بروید. فراموش نکنید اگر بخواهید بی هوا و بدون تدارک کافی خودتان را به جاده‌های این منطقه بسپارید، جان‌تان پای خودتان اسـت.

جزیره آشوراده و منطقه گمیشان، گلستان

در زمستان شمامی توانید انواع اقلیم ها را در گلستان تجربه کنید؛ از کوهستان های مرتفع گرفته تا مناطق کویری. در میان همه ی ی اینها، توصیه مـا به شما سفر بـه جزیره آشوراده و تماشای اسب های زیبا و آزاد در ان جزیره اسـت.

مکان های دیدنی ایران ویکی پدیا

برای این کار باید تشریف ببرید اسکله بندرترکمن و از آنجا با قایق بـه مقصد این جزیره حرکت کنید. تماشای چادرهای عشایر و زندگی سنتی آنان نیز در منطقه «گمیشان» در نزدیکی بندرترکمن، خالی از لطف نیست.

روستای شیخ موسی، مازندران

روستای شیخ موسی، در اصل به عنوان ییلاق مازنی‌ها، بـه‌خصوص دوستان مقیم بابل و اطراف ان شناخته می‌شود اما سفر بـه ان در زمستان نیز خالی از لطف نیست.

مکان هاي ديدني ايران

برای رسیدن بـه این روستا باید از شهر بابل بـه سمت گلوگاه حرکت کنید و پس از رسیدن بـه گلوگاه 20 کیلومتر دیگر نیز در جاده گلوگاه برانید تا بـه روستای شیخ موسی برسید. در این روستا علاوه بر زیارت امامزاده و استفاده از مناظر بکر برفی، میتوانید از چند آبشار یخ زده در اطراف شهر نیز سیاحتی بـه عمل آورید.

آبگرم می اندشت، خراسان شمالی

نسبت بـه همتایانش در سرعین از شهرت بسیار کمتری برخوردار اسـت و همین مهجورتر بودن، باعث شده تا از گزند تصرفات انسانی تا حدود زیادی در امان بماند. در آب و هوای سرد زمستان خراسان شمالی، آب‌تنی کردن در چشمه آب گرم ایوب پیامبر «ع» صفای بسیاری دارد.

مکان های دیدنی ایران در تابستان

برای رسیدن بـه این چشمه، باید از بجنورد بـه سمت گیفان حرکت کنید. در فاصله حدود 95 کیلومتری بجنورد در شمال روستای «حاجی عبدالوهاب» این چشمه آب گرم در خدمت شماست. علت نام‌گذاری ان‌نیز بـه‌آنجا باز می‌گردد کـه اهالی اعتقاد دارند مقبره ای کـه در کنار این چشمه قراردارد، متعلق بـه حضرت ایوب «ع» اسـت.

فردوس و بشرویه،خراسان جنوبی

وارد مرزهای خراسان جنوبی کـه بشوید، کم کم اقلیم کویری ایران روی ماهش را به شـما نشان میدهد. در این بین شاید زیباترین کویرهای خراسان جنوبی متعلق بـه این دو شهرستان باشد. فردوس در 200 کیلومتری بیرجند و بشرویه در 120 کیلومتری طبس واقع شده‌اسـت.

مکان های دیدنی ایران در زمستاندر فردوس می توانید دیداری بـه یاد ماندنی با جمعی از بهترین انارهای ایران داشته باشید و در بشرویه ‌نیز تا دل‌تان بخواهد بناهای تاریخی مربوط بـه دوره های مختلف وجود دارد. فقط بدانید کـه سفر کردن بـه کویر نیز مثل سفر بـه کوهستان، چالش های خودش را دارد و باید برای ان،تدارک مفصلی ببینید.

کویر لوت، کرمان

کویر، ظهرهای فوق العاده گرمی دارد و شب ها بـه قدری سرد میشود کـه امکان گذراندن شب در کمپ‌های غیرحرفه ای در ان وجود ندارد. برای رسیدن بـه این کویر باید چند اقلیم آب و هوایی را پشت سر بگذارید. ابتدا باید از شهر سرسبز ماهان راه بیفتید و وارد یک جاده کوهستانی شوید.

مکان های دیدنی ایران عکس

جالب اینجاست کـه چند 10کیلومتر کنار کویر لوت، قبل از کویر بـه یک منطقه زمستانی و برفی بنام سیرج میرسید، بعد از آن باید بـه سمت گرم ترین نقطه جهان یعنی شهداد حرکت کنید وسپس کویر لوت در خدمت شماست.

شوش و زیگورات چغازنبیل، خوزستان

زمستان در استان خوزستان راه بروید و از آب و هوای فوق العاده ان لذت ببرید کـه از چند ماه دیگر جایش را به گرمای بالای 50 درجه می‌دهد.

مکان های تفریحی زمستانی تهران

اما اگر خواستید در کنار راه رفتن سری ‌نیز بـه اماکن تاریخی بزنید، توصیه میکنیم بناهای چندهزار ساله شهر شوش را از دست ندهید. کاخ آپادانا، تپه آکروپل، کاخ شاوور و مقبره حضرت دانیال «ع»‌و زیگورات «نوعی معبد» سه هزار و 300 ساله چغازنبیل ‌ در 15 کیلومتری شهرشوش قرار دارد کـه مورد علاقه دوستداران تایخ اسـت.

دریاچه مهارلو، فارس

تخت جمشید و پاسارگاد را بگذارید برای فصل های دیگر! دریاچه مهارلوی استان فارس در زمستان، یکی از زیباترین مناظر ایران را خلق میکند.

مکان های زمستانی تهران

البته این دریاچه ‌نیز مثل دریاچه ارومیه، این روزها حال و روز خوبی ندارد اما در این موقع سال همچنان مناظر فوق العاده ای خلق میکند. برای رفتن بـه این دریاچه کافی اسـت از شیراز بـه سمت سروستان حرکت کنید و پس از 50 کیلومتر این دریاچه با گونه های مختلف پرندگان مهاجر و پوشش گیاهی زیبای اطراف ان پذیرای شماست.

پیست اسکی پیام، آذربایجان شرقی

از تبریز کـه بـه سمت مرند حرکت کنید، بعد از طی حدود 20 کیلومتر بـه روستای زیبا و پلکانی «یام» میرسید کـه در دامنه کوه «می شو» قرار دارد. روبه‌روی این روستا، پیست اسکی «پیام» قرار دارد کـه این پیست اسکی از قدیمی ترین پیست های اسکی ایران‌بـه‌شمار میرود و فقط سه روز آخر هفته باز اسـت.

مکان های دیدنی زمستانی

در این پیست شـما میتوانید وسایل اسکی را کرایه بگیرید، سوار تله سیژ شوید و از امکانات ان مثل بوفه و پارکینگ و سرویس بهداشتی استفاده کنید. ناگفته نماند کـه این مجموعه، یک پیست اسکی نیز مخصوص حرفه ای ها دارد.

قره کلیسا، آذربایجان غربی

آیا میدانستید یکی از قدیمی ترین کلیساها در سراسر جهان در ایران قرار دارد؟ در 40 کیلومتری شهر ماکو، کلیسایی اسـت کـه گفته می‌شود بـه صورت اورجینال، توسط حواریون حضرت عیسی «ع» ساخته شده و هنوز بعد از صدها سال قرص و محکم پابرجاست.اگر مسیحی هستید کـه تکلیف‌تان معلوم اسـت.

مکان های تفریحی زمستانی مشهد

اما اگر مسلمان هستید نیز توصیه میکنیم بـه هیچ عنوان تجربه حضور در این بنای مقدس تاریخی را از دست ندهید. برای رسیدن بـه این کلیسای سنگی و فوق العاده زیبا باید از تبریز بـه سمت مرند حرکت کنید و بعد از 70 کیلومتر بـه «شوط» برسید. بعد از این‌کـه بـه «شوط» رسیدید، وارد جاده سمت چپ می شوید و کمی بعد از این‌کـه 40 کیلومتر را طی کردید، چشم‌تان بـه جمال قره کلیسا روشن میشود.

رباط نو سریزد

رباط نو سریزد کـه در شمالی ترین قسمت روستا واقعه، دارای یک پلان مستطیل شکل بـه ابعاد ۳۵ ×۲۰ متره کـه قدمتش بـه دوران صفویه بر می گرده. رباط نو ؛ عمدتاً از آجر ساخته شده اسـت.

مکان های تفریحی زمستانی

در بالای سردر ورودی رباط ،اطاقی در نظر گرفته شده کـه به عنوان دیده بانی کاربرد داشته و در وهله ی دوم به عنوان اعیانی نشین از آن استفاده می شده. پیرامون حیاط، رواق ها و اطاق هایی جهت استراحت افراد در نظر گرفته شده.این رباط با گذشت سالیان سال هنوز سالم و پابرجاست و امروزه به عنوان رستوران و سالن برگزاری مجالس کاربرد دارد.

جزیره هنگام

یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران اسـت . جزیره هنگام با آبادی های کوچک با وسعت حدود 50 کیلومترمربع در جنوب جزیره قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب اسـت.

مکان های زمستانی

این جزیره 33/6 کیلومترمربع مساحت دارد و بـه شکل مخروط ناقصی اسـت کـه در کرانه های جنوبی جزیره قشم واقع شده اسـت. فاصله ان تا بندرعباس حدود 43 مایل دریایی و تا شهر قشم حدود 29 مایل دریایی می‌باشد این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه ان کوه ناکس با 106 متر ارتفاع اسـت.

جنگل حرا، سیستان و بلوچستان

مکان های دیدنی ایران در زمستان

این جنگل در اطراف رودخانه فصلی باهو کلات و خورباهو قرار دارد؛ یک رودخانه آب شیرین کـه بـه دریای عمان می ریزد. در این رودخانه میتوانید با «گاندو» تمساح خجالتی و بانمک ‌نیز ملاقاتی داشته باشید. فقط حواس‌تان باشد ملاقات بـه همان بیرون آب ختم شود. چون در غیراین‌صورت غذای چند روز گاندوها را تامین خواهید کرد.

بندر سیراف، بوشهر

زمستان یكی از بهترین زمان‌ها برای سفر بـه خلیج‌فارس اسـت. اگر بـه خلیج همیشه فارس سفر كردید،بندر افسانه ای سیراف را از دست ندهید. در زمان‌های قدیم سیراف، شهری فوق العاده پررونق و آباد با عمارت های باشکوه و نقطه آغاز راه ابریشم بوده اسـت.

جاهای دیدنی ایران در زمستان

متاسفانه این شهر صدها سال قبل بر اثر زلزله ویران شد اما هنوز می توانید آثار بسیاری از جمله قلعه، مسجد و آرامستان را از لا بـه لای کتاب خاک خورده تاریخ ان بیرون بکشید. برای رفتن بـه ان ‌نیز باید از بوشهر بـه سمت خورموج، از خورموج بـه کنگان و از کنگان بـه سمت سیراف بروید.