آکاایران: شمال ایران، با آن طبیعت سحرانگیز و فریبنده اش، سرزمینی که موقعیت جغرافیایی ویژه اش، مناظر و چشم اندازهایی خیره کننده از جلوه های طبیعت ایجاد کرده و روح و جسم هر بیننده ای را جلا می بخشد. در یک سو دریاچه زیبای خزر قرار دارد که با صدای دلنشین و طلوع و غروب هایی فریبا، خنکای سرزمین های شمالی را به ایران هدیه می دهد و در سوی دیگر جنگل های سرسبز هیرکانی و کوه های سربه‌فلک کشیده البرز قرا گرفته است که صفا و سرسبزی، ارمغان اش به طبیعت است. حال تصور کنید بخواهید از هر دوی این مواهب دیدنی لذت ببرید و خود را غرق در زیبایی طبیعت شمال ایران، مازندران سربلند کنید.

جایی در پهنه ی جغرافیایی شمال که هم به جنگل های انبوه و حیات وحش آن امکان دسترسی داشته باشد و هم با فاصله کم به ملاقات آبی خوش منظر ایران، دریای مازندران بروید. امروز در کارناوال می خواهیم با شما به پارک جنگلی سی سنگان سفر کنیم، طبیعتی که سبزی جنگل و آبی دریا را یکجا در اختیار شما می گذارد. همراه ما باشید تا به این پارک دلپذیر با امکانات و تفریحاتی فوق العاده سر بزنیم و لحظات خوشی را در کنار هم تجربه کنیم. 

photo by soroosh-kermani
پارک جنگلی سی سنگان
photo by yaser zohari

چرا پارک جنگلی سیسنگان؟


 • پارک جنگلی سیسنگان از مجموعه های بزرگ تفریحی و طبیعی در شمال ایران است که امکان استفاده همزمان از ساحل و جنگل را برای دوستداران طبیعت مهیا کرده است.

 • امکانات و تفریحاتی که در پاک جنگلی سیسنگان به ویژه در قسمت ساحلی آن، مانند امکانات اقامتی به شکل ویلا، انواع ورزش های آبی، کارتینگ و ... عرضه می شود، بسیار متنوع و جامع است و هر سلیقه ای را راضی می کند.
 • با سفر به این پارک دلپذیر می توانید از موهبت های خدادادی در کنار امکانات و تفریحات ساخت دست انسان همزمان لذت برده و خوش بگذرانید. 
پارک جنگلی سیسنگان نوشهر | تلاقی جنگل و دریا - آکاسی سنگان
photo by sazegarnezhad reza
فاصله تهران تا سیسنگان

آشنایی با پارک جنگلی سی سنگان | تلاقی جنگل و دریا

پارک جنگلی سیسنگان که در 35 کیلومتری نوشهر قرار دارد، در سال 1344 و با پیشنهاد و طراحی مهندس آشتیانی ایجاد و نامش بر سر زبان ها افتاد. پارک سیسنگان از شمال به دریای خزر، از جنوب به کوه های البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا منتهی می شود. مساحت کلی آن ۶۰۲ کیلومتر است و از گونه های متنوع درخت، درختچه خشبی، علفی و جانوری در آن مراقبت به عمل می آید.

ماموریت اصلی پارک در ابتدا حفاطت از گونه های نادر شمشاد و سایر گونه های گیاهی و جانوری بود اما به تدریج امکانات و جاذبه های دیگری به آن اضافه شد و این پارک را به یکی از مشهورترین پارک های جنگلی و ساحلی مازندران تبدیل کرد. البته سی سنگان هنوز تنها ذخیره گاه بزرگ شمشاد در ایران و خاورمیانه بوده و مساحت زیادی از پوشش گیاهی جنگلی و ساحلی را به خود اختصاص داده است. از گونه های مشهور موجود در پارک جنگلی سی سنگان به غیر از شمشاد می توان به بلوط هایی که گاه ارتفاع آنها به ۲ متر می رسد، اشاره کرد؛ بلوط هایی که سایه‌سار خود را بر کرانه دریای خزر پهن کرده و نقش و نگار خاصی به طبیعت ساحلی پارک می دهند. از قسمت دریا که به سمت جنگل پارک حرکت می کنیم بر ارتفاع پارک افزوده می شود و بالاترین ارتفاع آن به ۵۰ متر می رسد. این پارک از بهترین و با ارزش ترین پارک های طبیعت گردی موجود در ایران است که هم در بخش ساحلی و هم در بخش جنگلی خود امکانات اقامتی و رفاهی خوبی برای رفاه حال گردشگران فراهم کرده است.

آدرس جنگل سیسنگان
پارک ساحلی سیسنگان

دیدنی ها و تفریحات

در وصف پارک جنگلی سیسنگان بسیار می توان سخن گفت و زیباییهایش را بر شمرد، از قدم زدن در سواحل آرامش بخش دریای خزر، بزرگترین دریاچه جهان، تا دوچرخه سواری در دل جنگلهای هیرکانی، از قایق سواری بر آبیِ دریای مازندران تا کمپ زدن در دل طبیعت شمال ایران، از اسب سواری در ساحل شنی تا عکاسی از رنگ های دلفریب درختان بلندقامت. این همه تنها گوشه ای از تفریحات و دیدنی های است که پارک سیسنگان برای شما به ارمغان می آورد.

علاوه بر این تفریحات و خوشگذرانی ها، برنامه های ویژه و خاصی مانند اجرای رقص و موسیقی محلی، مراسم آتش بازی، پخش سریالهای تلویزیونی در سینمای روباز و اجرای مسابقات گوناگون بر جذابیت های این مجموعه و پارک می افزاید.

با ما همراه باشید تا شما را با دیگر خوشگذرانی های موجود در این پارک بزرگ و جذاب آشنا کنید.

1- تفریحات بخش ساحلی سی سنگان 

 بخش ساحلی پارک سی سنگان جذابیت ها و دیدنی های متنوع و تفریحات بسیاری را در مقابل شما قرار می دهد. از پیست کارتینگ و موتور چهارچرخ گرفته که هیجان و سرعت را به شما هدیه می دهند تا قایق سواری، جت اسکی و شاتل دریایی که تفریحات گوناگون ساحلی را در برابر شما قرار می دهند. علاوه بر اینها کافه ها و رستوران های بخش ساحلی، شهربازی کودکان، اسب سواری در ساحل و آلاچیق ها اوقات خوشی را برایتان رقم خواهند زد. 

1-1- پیست کارتینگ ساحل سی سنگان

برای عاشقان هیجان پیست کارتینگ پارک ساحلی سیسنگان می تواند جای فوق العاده ای باشد. این پیست از مجهزترین پیست های کارتینگ در شمال ایران است و موتورهای چهارچرخ و ماشین های کنترل از راه دور بر هیجان سفر شما می افزاید.

برای انجام کارتینگ باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • حداقل سن برای استفاده از کارتینگ 10 سال و حداقل قد 140سانتی متر می باشد.
 • حضور والدین برای استفاده کنندگان زیر 16 سال الزامی است.

هزینه

هزینه 6 دقیقه استفاده از کارتینگ این مجموعه 20 هزار تومان است. 

مجموعه تفریحی توریستی سی سنگان
ساحل سی سنگان
پارک جنگلی سی سنگان

2-1- موتورهای چهارچرخ ساحل سی سنگان

کارتینگ تنها بخش تفریحی و هیجانی پارک ساحلی سی سنگان نیست. موتورهای چهارچرخ نیز می توانند آدرنالین خونتان را بالا برده و تفریح نوین و جذابی را در اختیارتان قرار دهد. 

هزینه ها

15 دقیقه استفاده ی موتور چهارچرخ نوع یک 40 هزارتومان و 15 دقیقه موتور چهارچرخ نوع دو 60 هزار تومان.

پارک جنگلی سیسنگان نوشهر | تلاقی جنگل و دریا - آکاسی سنگان
photo by Zahra Mirzaei
فاصله تهران تا سیسنگان
photo by Ammar Ebrahimi

3-1- جت اسکی 

لذت سوارشدن بر جت اسکی و راندن بر آبهای دریای خزر از دیگر تفریحاتی است که پارک ساحلی سیسنگان به شما هدیه می دهد، اما در هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید تا دچار آسیب و مشکل نشوید.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از جت اسکی

شرایط استفاده از جت اسکی (به نقل از وبسایت مجموعه پارک سیسنگان)

1- هر خانواده یا گروه، تنها می تواند از یک دستگاه جت اسکی استفاده کند. 

2- استفاده افراد سنگین وزن از جت اسکی به تنهایی امکان پذیر است. 

3- برای استفاده از جت اسکی حتما به آموزش ها و نکاتی که از طرف مربی داده می شود دقت نمایید.

4- فرمی که از طرف کلوپ ورزشی برای اجاره جت اسکی به شما تحویل داده می شود را به دقت مطالعه فرمایید. 

5- از جت اسکی فقط در محدوده تحت نظر کلوپ ورزشی استفاده نموده و آن را به سمت دیگر مناطق شنا هدایت نکنید. 

6- در هنگام سواری بر جت اسکی به محدوده 100 متری هیچ گونه شناور، قایق، اسکله و مانع وارد نشوید که مشکلات و صدمات جدی را موجب می شود.

7- از هرگونه مانور خطرناک و اجراهای مشکل ساز مانند دور زدن درجا جلوگیری شود.

8- به هنگام دورشدن از ساحل یا نزدیک شدن به آن و دور زدن سرعت خود را کم کنید. دور زدن با سرعت زیاد تعادل شما را برهم زده و موجب واژگونی جت اسکی می شود. 

9- چنانچه جت اسکی شما واژگون شد، دست خود را از دسته جدا کنید و اجازه دهید جت اسکی خود به حالت اولیه بازگردد و دوباره از قسمت عقب سوار جت اسکی شوید. اگر جت اسکی را رها نکنید و اجازه برگشت به حالت اولیه را به آن ندهید، آب وارد موتور آن خواهد شد.

10- چنانچه حین جت اسکی سواری مانع یا شناوری به صورت ناگهانی در برابرتان ظاهر شد، اینگونه عمل کنید: ابتدا دست خود را از روی گاز برداشته و سپس وسیله را کاملا به یک سمت بچرخانید. هرگز اهرم گاز را با ترمز اشتباه نگیرید، زیرا در این صورت با شدت بسیار به مانع یا شناور بر خورد کرده و حادثه جبران ناپذیری اتفاق می افتد. 

11- اگر شناوری را در برابر خود دیدید از مقابل آن حرکت نکرده و همواره از قسمت پشت آن عبور کنید.

 هزینه ها 

هزینه استفاده از جت اسکی با موتور 1100 برای 15 دقیقه 60 هزار تومان و برای یک ساعت 200 هزار تومان می باشد. 

هزینه استفاده از جت اسکی با موتور 1800 برای 15 دقیقه 90 هزار تومان و برای یک ساعت 300 هزار تومان می باشد. 

آدرس جنگل سیسنگان
پارک ساحلی سیسنگان

4-1- قایق سواری و شاتل دریایی

از جمله تفریحات جذابی که در سواحل شمال ایران به وفور مورد استفاده قرار می گیرد قایق سواری است که همراه با خانواده و با رعایت نکات ایمنی می توان از آن نهایت لذت را برد و از دید دریا به تماشای زیبایی های ساحل سی سنگان نشست.

علاوه بر قایق سواری شاتل هایی دریایی نیز نوع دیگری از تفریح آبی هستند که شما را به او هیجان و لذت می برند. 

هزینه های قایق سواری

استفاده از قایق ها به صورت سرویسی انجام گرفته و هر سرویس رفت و برگشت 50 هزار تومان هزینه دارد. 

هزینه های شاتل دریایی

هزینه شاتل دریایی دونفره برای 15 دقیقه استفاده 70 هزار تومان می باشد.

هزینه شاتل دریایی سه نفره برای 15 دقیقه استفاده 90 هزار تومان می باشد. 

هزینه شاتل دریایی چهار نفره برای 15 دقیقه استفاده 10 هزار تومان می باشد. 

"البته تصاویر زیر مربوط به شاتل های دریایی ساحل کیش است و چون تصاویری از شاتل های ساحل سی سنگان در دست نبود، برای آشنایی بیشتر شما با شاتل دریایی این تصاویر انتخاب شد."

مجموعه تفریحی توریستی سی سنگان
ساحل سی سنگان

5-1- آلاچیق های ساحل سیسنگان

در کناره خط ساحلی پارک سیسنگان انواع آلاچیق ها و کافه ها برای نشستن، استراحت و اقامت مسافران وجود دارد تا در کنار آنها به تماشای دریای دلفریب مازندران و زیبایی هایش بنشینند. 

پارک جنگلی سی سنگان
پارک جنگلی سیسنگان نوشهر | تلاقی جنگل و دریا - آکاسی سنگان

2- تفریحات بخش جنگلی سی سنگان

صفای بازدید از پارک جنگلی سی سنگان کم از قسمت ساحلی آن نیست. عطر درختان جنگلی، آوای حیات وحش، سکوت و آرامش، لحظات خوش خندیدن و بازی و شادی به همراه خانواده، پیک نیک زدن و خوردن چای با طعم آتش و شاید دیدن یکی از حیوانات زیبایی جنگل چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

*امکانات بخش جنگلی

رستوران جنگلی چوبی، سفره خانه، نمایشگاه سنتی صنایع دستی و سوغاتی های شمال، قطار تفریحی، سوپرمارکت، شهربازی، پیست دوچرخه، پیست کارتینگ، مسیر پیاده روی و نمازخانه، تمام اینها که از طرف مدیریت پارک در اختیار مسافران قرار گرفته و نوید سفری جذاب و پر از هیجان و لذت را می دهد. البته شهربازی قسمت جنگلی بیشتر مختص کودکان است و بزرگسالان امکان استفاده چندانی ندارند.

هزینه ها 

هزینه ی اسب سواری در مجموعه پارک جنگلی بسته به توافق با شخص صاحب و مقدار زمانی که از اسب استفاده می کنید متغیر است. 

هزینه ی تمام دستگاه های شهربازی نفری 3000 تومان بوده و بلیط کشتی صبا 4000 هزار تومان قیمت دارد. 

فاصله تهران تا سیسنگان
آدرس جنگل سیسنگان
پارک ساحلی سیسنگان

اقامت در سی سنگان

دو دستگاه واحد مسکونی، محوطه خورگشت (پیک نیک)، محوطه اردو، ویلاهایی مجهز به امکانات و مشرف به ساحل و چشم انداز، خیال شما را .از اقامت و سرپناه در سفر به پارک جنگلی سیسنگان راحت می کند

امکانات اقامتی ویلایی مجموعه سیسنگان که در سمت ساحلی پارک قرار دارد به این شرح است: 

سوئیت های دوتخته: اتاق دو تخته، حمام و سرویس بهداشتی، پنکه  

هزینه: شبی 70 هزار تومان

سوئیت های سه تخته: اتاق سه تخته، یخچال، تلویزیون، حمام و سرویس بهداشتی، وسایل سرمایشی و گرمایشی    

هزینه: شبی 140 هزار تومان

علاوه بر این امکانات اقامتی، امکان چادر زدن و کمپینگ نیز در پارک جنگلی و ساحلی سی سنگان وجود دارد. 

  کمپ در طبیعت
 • کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

 • انواع کمپینگ در طبیعت

 • راهکارهای کمپینگ | اقامتی به یادماندنی در طبیعت

 • راهنمای انتخاب تشک مناسب کمپینگ | خواب رویایی در طبیعت

مجموعه تفریحی توریستی سی سنگان
photo by Mohammad PourGhamsar
ساحل سی سنگان
photo by Soroush Khani

امکانات رفاهی پارک جنگلی سی سنگان

دو مدخل ورودی با پنج نگهبانی، یک اتاق اطلاعات، فروشگاه، پناهگاه بزرگ، محوطه خورگشت (پیک نیک)، محوطه اردو، پارک کودک، پارک بادی، پیست اسب سواری، کلوپ جت اسکی، کلوپ قایق سواری، زمینهای ورزشهای ساحلی (فوتبال و والیبال)، کافی شاپ، رستوران، سفره خانه، فروشگاه بازی های رایانه ای، 13 دستگاه سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکوی آبخوری، ساختمان دائمی منابع طبیعی، پلاژ بانوان و آقایان، موج سواری، جت اسکی، پیست اسکیت، استخر بچه، باغ وحش، سنگ نوردی امکاناتی هستند که سفری راحت تر برای شما و خانواده تان به ارمغان می اورند.

قابل ذکر است که بازنشستگان نیروهای مسلح و فرهنگیان برای استفاده از امکانات اقامتی از تخفیف برخوردارند. 

پارک جنگلی سی سنگان
photo by Mona
پارک جنگلی سیسنگان نوشهر | تلاقی جنگل و دریا - آکاسی سنگان
photo by Elham Abdoli

آب و هوا

پارک جنگلی سی سنگان آب و هوایی مرطوب و زمستانهای ملایم دارد و میزان میانگین بارندگی سالانه آن به 1100 میلی متر می رسد. 

 بهترین فصل سفر

به مانند دیگر جاذبه های طبیعی استان مازندران ایام تعطیل بهار و تابستان بهترین فصل برای سفر به پارک جنگلی سی سنگا به شمار می رود اما زیبایی پاییز هزار رنگ جنگل سی سنگان چیزی نیست که دوستداران و عاشقان عکاسی و طبیعت بتوانند از آن بگذرند. 

بهار: فصل تازگی، نوشدن زمین و درختان، سر برآوردن گل ها و غنچه ها، باران های گاه و بیگاه است و چه جایی بهتر از پارک جنگلی سیسنگان که امکان عکاسی های فوق العاده را به شما می دهد. البته در ایام نوروز این امکان به دلیل ازدحام جمعیت کمتر است.

تابستان: حالا که زمین به سبزترین رنگ خود درآمده است و روزها گرمترین آب و هوا را تجربه می کنند، بهترین فرصت برای گذران وقت در پارک جنگلی سی سنگان است.

پاییز: زیبایی های پارک سی سنگان به بهار و پاییز آن ختم نمی شود و خلوتی پارک به دلیل کاهش تعداد مسافر می تواند بهانه ای باشد تا به همراه عزیزان خود غرق در نقش رنگارنگ پاییز شوند.

زمستان: زمستان فصل کم رونقی برای پارک جنگلی است و باد و بارانی که از سمت دریا و کوه می آید سفر به سی سنگان را سخت می کند.

فاصله تهران تا سیسنگان
آدرس جنگل سیسنگان
photo by MohammadReza

  لوازم ضروری

 • بارانی و لباس ضد آب
 • تلفن همراه
 • دارو های عمومی
 • دفترچه بیمه
 • شارژر موبایل
 • دوربین
 • کارت شناسایی
 • کرم ضد آفتاب

  لوازم پیشنهادی

 • دمپایی و صندل
 • دوربین
 • عینک آفتابی
 • لباس نخی و خنک
 • لباس اضافه
 • میان وعده
 • هیزم و ذغال
 • وسایل بازی
 • وعده های غذایی
 • چادر مسافرتی
 • پتو و لوازم خواب
 • کفش پیاده روی
 • کلاه آفتابگیر
 • کوله پشتی
 • کیسه خواب
 • کیسه زباله

دسترسی

آدرس: استان مازندران، 35 کیلومتری نوشهر

مسیر دسترسی: 

پارک جنگلی سی سنگان در 27 کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد. برای رسیدن به آن باید خود را به شهرستان نور یا نوشهر برسانید. تابلوهای راهنمایی زیادی شما را به سمت پارک جنگلی سیسنگان راهنمایی می کنند.

فاصله و مسیر شما تا پارک جنگلی سیسنگان نوشهر

  مسافت و مسیر های پرتردد

لطفا منتظر بمانید ....

نمایش جاذبه های گردشگری نزدیک

گیاهان و حیواناتی که در سی سنگان خواهید دید

گونه های جانوری

پستاندارانی مانند شوکا، مرال، خرس قهوه ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال، دوزیستانی مانند غوک، وزغ، سمندر وخزندگانی مانند انواع مارها در این پارک جنگلی زندگی کرده و حیات وحش آن را تشکیل می دهند.

پوشش گیاهی بخش ساحلی

درختان و درختچه هایی مانند توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه، توسکای قشلاقی، نمدار، شب خسب، ازگی، جَل، خُرمندی پوشش گیاهی بخش ساحلی را تشکیل می دهد.

 پوشش گیاهی بخش غربی جنگل سی سنگان

بلوط- ممرزستان، در حد انتهای غربی و قسمتی از جنوب پارک، جامعه انجیلی- ممرزستان، در مرز تیپ ها با شمشاد آمیخته است. گیاهان بوته علفی شامل بنفشه سه رنگ، پونه، پرسیاوشان، نگون سار (سیکلامن)، داردوست، پامچال، سرخس، زنگی دارو، متامتی (گل راعی)، جگن (کارکس)، ازملک، تیره گندمیان، کنگر، پنیرک، پیچک، همیشک، شبدر، کوله خاس، نیلوفر، یونجه و تمشک را تشکیل می دهد.

بخش جنوبی

تیپ انبوه شمشاد، بکرتر، هیچ نوع مداخله پرورشی و قطع درخت ندارد

پارک ساحلی سیسنگان
مجموعه تفریحی توریستی سی سنگان

تاریخچه پارک جنگلی سی سنگان

در باب نام گذاری این منطقه به سی سنگان روایت بسیار معروفی وجود دارد. یکی از این روایات، داستان ملکه چهل گیس است. بر طبق این داستان، در زمانهایی بسیار دور، ملکه ای با نام شیمای چهل گیس بر سرزمین (فرش-واد-گر)، (سبزه زار-کوه-دریا) حکومت می کرد. افراسیاب، پادشاه توران که در جنگ با ایرانیان، بر سر راه خود به این سرزمین رسیده بود با این ملکه پیمان دوستی می بندد. منوچهر تازی، فرزند ایرج بعد از ماجراجویی های بسیار و گرفتن انتقام خون پدر و کشته شدن عموهایش "سلم و تور" به سرزمین خود (فرش-واد-گر) بازگشت. او که از خبر عهد دوستی ملکه با افراسیاب بسیار خشمگین شده و آب سد ماز کجور در بالای کوهستان را رها کرده تا به سمت جلگه بیاید. سیلاب، سنگ و گل رودخانه تا فرسنگ ها لشگریان افراسیاب و شیما را با خود برده و در دریا غرق می کند. از این پس این سرزمین به نام سرزمین سیل و سنگان "سی سنگان" مشهور شد. 

در تاریخچه ابن اسفندیار، کتاب معروف تاریخ طبرستان نیز در مورد وجه تسمیه سی سنگان و داستانی که شرح آن رفت، این چنین آمده است "وقتی افراسیاب منوچهر را دنبال کرد او به رسته دار آمد و پس از چندی که در خورشید رستاق آواره شد در چلندر، در محلی کوهستانی و تقریبا دریا، پناه جست. در آنجا بین دهات نوشه ده و کنس خندق بزرگی حفر کرد و با همراهان خود در آنجا ماند".در آن محل، که در یک طرف کوه غار بزرگی است، منوچهر خزائن و دفائن خود را پنهان کرد. سپس در مدخل آن غار قصری ساخت که در عصر نویسنده به دژ منوچهر معروف بوده است. (در زمان علوی صغیر از همین غار خزائن بسیار بدست آمد). منوچهر صخره هایی که جلوی رودخانه را سد کرده بود برکند و آب برخی از سنگها را تا ساحل دریا برد، که هنوز هم در محلی به نام سی سنگان بقایای آنها مانده است. سپس آن اراضی را کشت و زرع کردند و منوچهر شهر رویان را در آن محل بنا ساخت." و بدین گونه نام سی سنگان برای این محل انتخاب شد.

ساحل سی سنگان
photo by Sepideh Mirshekar

توصیه های کارناوالی

در زمان سفر به پارک جنگلی سی سنگان حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و از حضور در مکانهایی که از آنجا منع شدید جدا خودداری کند. درست است که کنجکاوی و لذت کشف ناشناخته ها آدم را متمایل به زدن به آب دریا و رفتن در دل جنگل می کند اما یک لحظه بی احتیاطی می تواند پشیمانی برای همه ی عمر به بار بیاورد.

حتما در مکانهایی که برای شنا انتخاب شده شنا کنید و فقط در آن قسمت از جنگل اتراق کنید که اجازه داده شده است. رفتن به قسمت هایی که از آنها شناختی ندارید علاوه بر خطر گم شدن خودتان می تواند به حیات وحش و سبک زندگی حیوانات و گیاهان وحشی جنگل سیسنگان آسیب بزند. در سفر به قسمت جنگلی حتما فقط در مکانهایی که مشخص شده کمپ بزنید و آتش روشن کنید و نهایت دقت را داشته باشید که آتش غذای شما بلای جان درختان و حیوانات نشود. به توصیه های ایمنی مامورین و نگهبانان پارک به دقت عمل کنید و مانند همیشه حتما و حتما زباله های خود را در درون سطل زباله یا کیسه مخصوص آن قرار دهید. 

پارک جنگلی سی سنگان

سخن آخر

امروز با شما در کارناوال همراه شدیم و در سفری کوتاه، مهیج و جذاب سری به پارک جنگلی و ساحلی سیسنگان شدیم. سوار بر قایق آبی دریا را لمس کردیم و هوای پاک جنگل را نفس کشیدیم. حال منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما از سفر و گردش و گذار در پارک سیسنگان هستیم.

منبع کارناوال سایت مجموعه سی سنگان