از شمال غربی ایران که به سمت مرکز و جنوب راه بیفتیم به استان زنجان می‌رسیم که در بستر رودخانه قزل‌اوزن و بر دامنه‌های فلات آذربایجان با آب و هوای خنک و ییلاقی‌اش گزینه خوبی برای سفر‌های تابستانی است.

یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی این استان یعنی گنبد سلطانیه به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا در دوره ایلخانی توسط سلطان محمد خدابنده ساخته شده است. گچبری‌های بی‌نظیر و تزئینات قرمز، سبز، سفید و آبی داخل آن را می‌توان یکی از زیبا‌ترین و برترین آثار معماری شیعه در ایران دانست.

معبد تاریخی داش‌کسن

معبد تاریخی داش‌کسن یا معبد اژدها نیز یکی دیگر از آثار باستانی این استان است که در 15‌ کیلومتری شهر سلطانیه واقع شده است. علت معروف شدن این معبد به معبداژدها هم این است که تصویر چند اژدهای 5متری بر دیواره‌های آن نقش بسته است. البته مردم محل آن را به نام شیرین و فرهاد می شناسند. در درون این مجموعه هنری زیبا، سه غارتاق دستکند با اندازه‌هایی مشخص در دل کوه کنده شده که در اطراف ورودی‌های آن کنده کاریها و سنگبریهای زیبایی به چشم می خورد.

باستان شناسان معتقدند که غارهای معبد اژدها، یکی بزرگتر در جنوب و دو تا قرینه در شرق و غرب، اولین نیایشگاه ایرانی ها بوده اند که حتی در دوران پس از اسلام هم کاربرد عبادتگاهی داشته اند.

آثار تاریخی استان زنجان

بنای رختشوی‌ خانه

در مرکز بافت تاریخی شهر واقع شده است و این روز‌ها به عنوان موزه مردم‌شناسی بامعرفی لباس‌های محلی و سنتی و صنایع‌دستی خاص منطقه زنجان از معرق و گلیم گرفته تا چاقو و ملیله‌دوزی به معرفی میراث فرهنگی غنی مردم این شهر ییلاقی می‌پردازد. اما در قدیم، فضایی بوده که مردم شهر لباس و رخت خود را در آن محل می‌شسته‌اند. چون سرمای استخوان سوز زنجان معمولا زمستان را به کام زنان زنجانی تلخ می کرد اما با ساخت چنین فضایی در پرجمعیت ترین منطقه شهر، مشکل خیلی از زنان این منطقه حل شد. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابهی ندارد.

جاذبه های گردشگری استان زنجان

غار آهکی کتله‌خور

 از جاذبه‌های بسیار دیدنی این استان برای علاقه‌مندان طبیعت است. این غار از لحاظ قدمت زمانی تقریبا همسن غار علیصدر همدان است با این تفاوت که به علت درجه خلوص بالاتر آهک موجود در آن دارای قندیل‌های شفاف‌تر و دیدنی‌تری است. برخی بررسی‌ها و فرضیه‌ها وجود دارد که حاکی از آن است که این غار از طریق راه‌های زیرزمینی با غارعلیصدر همدان در ارتباط است. غار کتله خور  یکی از دست نخورده ترین غارهای طبیعی دنیا است که در 155 کیلومتری جنوب زنجان و 173 کیلومتری شمال همدان و 410 کیلومتری تهران و 5 کیلومتری شهر کوچک گرماب قرار دارد.

دیدنی های استان زنجان

مسجد جامع

 یکی دیگر از بناهای تاریخی زنجان است که در بافت تاریخی این شهر قرار گرفته و اگر به بازار قدیمی زنجان می روید، حتما بازدید از مسجد جامع را فراموش نکنید. این مسجد یکی از اولین مساجدی است که در دوره قاجاریه و به سبک 4 ایوانی ساخته شده و از لحاظ معماری اسلامی اهمیت بسیاری دارد.

 بنای 
استان زنجان

اجساد مردان نمکی

 یکی از آخرین جاذبه‌های تاریخی کشف‌شده در زنجان است که در معدن نمک چهر‌آباد ‌سال 1372 کشف شد که قدمت آنها به 1700 سال پیش از میلاد برمی‌گردد و به علت قرار گرفتن در میان نمک کاملا سالم باقی مانده‌اند. بد نیست بدانید که اولین مومیایی که این روزها سر و پای چپش در موزه ایران باستان تهران نگهداری می شود، در معدن نمک چهرآباد واقع در یک‌کیلومتری جنوب روستای حمزه‌لو در ناحیه  غرب شهرستان زنجان پیدا شده‌است.

 معبد تاریخی داش‌کسن

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران، پورتال زنجان


گردآوری ایران شناسی آکاایران